Od 5 września polscy rybacy mają całkowity zakaz połowu śledzia na łowiskach wschodnich. Zakaz wprowadzony został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i związany jest z wyczerpaniem tegorocznego limitu połowowego na tę rybę.
Wcześniej, w sierpniu tego roku rybacy wyczerpali limit na szprota. Zakaz połowu będzie obowiązywał do końca tego roku.
Zakaz wynika z opublikowanego w dniu 4 września 2013 r. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 września 2013 r. w sprawie wprowadzenia zakazu prowadzenia połowów śledzia w podobszarach 25-27, 28.2, 29 i 32 Morza Bałtyckiego (Dz. U. poz. 1021). Rozporządzenie weszło w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.
W tym roku na wschodnich łowiskach rybacy mogli odłowić aż 22 tysiące ton tej ryby. To o 15 procent więcej niż w 2012 roku (w ubiegłym roku zakaz połowu śledzia wprowadzono pod koniec października). Co ciekawe na 2014 rok na Bałtyku Środkowym Komisja Europejska proponuje zwiększenie limitu połowowego aż o 59 procent. Ostateczna decyzja o przyszłorocznym limicie zapadnie jednak dopiero pod koniec października.
Warto dodać, że polscy rybacy mogą poławiać jeszcze śledzia na łowiskach zachodnich 22-24. Tam jednak do wykorzystania jest niewiele ponad 3 tysiące ton.
Hubert Bierndgarski
W tym roku rybacy na wschodnich łowiskach mieli do odłowienia ponad 22 tysiące ton śledzia
fot. H. Bierndgarski
Cały tekst: [link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.