Władze Portugalii ogłosiły obowiązujące do 2050 roku memorandum na wydobycie surowców mineralnych z dna oceanów - poinformował w poniedziałek lizboński dziennik "Publico". Przepisy o zakazie jego eksploatacji zostały zatwierdzone ze względów ekologicznych.
Według gazety Portugalia jako pierwszy kraj na świecie zakazała wydobycia minerałów z dna morskiego i oceanicznego.
Zgodnie przepisami, które zaczęły obowiązywać we wtorek wraz z publikacją w dzienniku ustaw, zakaz eksploatacji dna dotyczy obszarów „na dużych głębokościach”, czyli położonych poniżej 200 metrów pod powierzchnią wody.
W uzasadnieniu memorandum władze Portugalii wskazały na duże ryzyko dla ekosystemów i rybołówstwa, jakie niesie ze sobą używanie ciężkiego sprzętu wydobywczego na dnie Atlantyku. Dodatkowym argumentem był "brak należytych badań" na temat wpływu na ekosystemy masowego pozyskiwania z dna oceanu metali ciężkich.
Według organizacji ekologicznych wśród złóż cennych surowców mineralnych występujących w portugalskich wodach są m.in. nikiel i kobalt.
Proces legislacyjny w sprawie memorandum został uruchomiony po tym, jak w 2023 r. parlament portugalskiego archipelagu Azorów przyjął uchwałę zalecającą regionalnemu rządowi ogłoszenie zakazu na wydobycie minerałów z dna oceanu u brzegów tych wysp.
Z Lizbony Marcin Zatyka