Obradujący w Tonga przywódcy państw regionu Pacyfiku odrzucili naciski ze strony przedstawicieli Wysp Salomona, jednego z głównych partnerów Chin, aby pozbawić Tajwan statusu partnera w Forum Wysp Pacyfiku - informuje w piątek AFP.
W komunikacie końcowym przywódcy państw Forum Wysp Pacyfiku (PIF) zapewnili o dalszym uznaniu zapisów porozumienia z 1992 roku, które zezwala na prowadzenie rozmów z władzami w Tajpej.
Zainicjowane w 1971 roku PIF, które uznawane jest za najważniejszą organizację polityczną i gospodarczą w regionie, zrzesza 18 państw regionu Oceanu Spokojnego. PIF jest podzielone na kraje, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Pekinem i inne, takie jak Wyspy Marshalla, Palau i Tuvalu, które są sojusznikami Tajpej.
AFP zwraca uwagę, że Pacyfik Południowy był kiedyś postrzegany jako "bastion wsparcia dla roszczeń Tajwanu do państwowości, ale Chiny metodycznie zmniejszają to poparcie".
Jednym z przejawów rosnącej pozycji Chin w regionie było zerwanie przez Nauru stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i nawiązanie w styczniu relacji z ChRL. Pekin uznaje Tajwan za część swojego terytorium i w ramach polityki "jednych Chin" i nie utrzymuje kontaktów z państwami mającymi relacje z Tajpej.
ChRL zawarła również porozumienie o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, które według części komentatorów może umożliwić utworzenie tam chińskiej bazy wojskowej.
Podczas tegorocznego spotkania PIF rząd Australii uzyskał poparcie dla swojej inicjatywy zakładającej stworzenie jednostek policyjnych mających strzec bezpieczeństwa w regionie oraz utworzenie w Brisbane ośrodka szkoleniowego dla tych służb.
Czytaj także:
Przywódcy państw Pacyfiku poparli australijski projekt na rzecz bezpieczeństwa w regionie
Według analityków Pacific Policing Initiative jest elementem geopolitycznej gry Canberry mającej ograniczyć wpływy Chin.
Obecnie 12 państw utrzymują formalne stosunki z Tajpej. Tajwan ma jednak silne nieoficjalne relacje z USA i Japonią.
Krzysztof Pawliszak