Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
Jak poinformował resort finansów, celem podjętych kroków jest "utrudnienie dostępu Rosji do produktów, które wspierają jej wojsko i wysiłki wojenne; ograniczenie dochodów Rosji z sektora metali i kopalnego, podważenie jej przyszłych zdolności w energetyce; zdegradowanie dostępu Rosji do międzynarodowego systemu finansowego i pozbawienie Rosji wyprodukowanej w krajach G7 technologii potrzebnej dla jej sektorów technologicznego, lotniczego i obronnego".
Wśród podmiotów, które trafiły na listę sankcji są m.in. rosyjskie fabryki amunicji i materiałów wybuchowych, firmy informatyczne i zajmujące się komputerami kwantowymi, jeden z największych producentów metali Uralski Koncern Górniczo-Metalurgiczny oraz inne firmy sektora, cztery spółki zależne Rosatomu, a także producenci sprzętu i chemikaliów używanych w przemyśle energetycznym.
Na liście umieszczono też przedsiębiorstwa armatorskie i statki Sakhalin Shipping Co (Sasco) wraz z dwoma spółkami zależnymi i flotą 14 jednostek.
Wśród statków, które znalazły się na czarnej liście, jest sześć jednostek wielozadaniowych: Sasco Aldan (zbudowany w 2007 r.), Kunashir (zbudowany w 1998 r.), Paramushir (zbudowany w 1999 r.), Selenga (zbudowany w 1988 r.), Shantar (zbudowany w 1999 r.) i Simushir (zbudowany w 1998 r.).
Na czarną listę trafiły również cztery kontenerowce: Sasco Avacha (zbudowany w 2001 r.), Sasco Angara (zbudowany w 2001 r.) i Sasco Aniva (zbudowany w 2002 r.) oraz Zeya (zbudowany w 1995 r.). 275-metrowy ro-ro Patria (zbudowany w 1999 r.) również został umieszczony na liście sankcyjnej. Trafiły na nią także trzy promy typu ropax: Sakhalin-8 (zbudowany w 1985 r.), Sakhalin-9 (zbudowany w 1986 r.) i Sakhalin-10 (zbudowany w 1992 r.).
Sankcjami objęto też rosyjskich oficjeli i oligarchów, w tym byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina. Uważany za liberała i przeciwnika wojny polityk - jeden z niewielu wysoko postawionych urzędników, który początkowo uniknął sankcji - obecnie jest doradcą w rosyjskim koncernie technologicznym Yandex.
Dodatkowo ogłoszono również restrykcje przeciwko sieci podmiotów z Kirgistanu, które miały stanowić kluczową ścieżkę dla omijania obecnych sankcji i kontroli eksportu, a także dwie firmy zarejestrowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Serbii.
Te sankcje ograniczą dostęp Rosji do krytycznych materiałów, wyhamują jej przyszłą produkcję energii i zdolności eksportowe, zredukują jej korzystanie z międzynarodowego systemu finansowego i rozprawią się ze współuczestnikami omijania sankcji - oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA Antony Blinken.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński / AL (PortalMorski.pl)