Delegacja rosyjska uczestnicząca od początku sierpnia w Stambule w inspekcjach statków przewożących ukraińskie zboże wycofa się z nich "na czas nieokreślony" - ogłosiło w niedzielę późnym wieczorem Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
"Delegacja Federacji Rosyjskiej poinformowała (…), że zawiesza na czas nieokreślony swój udział w realizacji działań Inicjatywy, w tym w inspekcjach" - podało w komunikacie prasowym JCC, odpowiedzialne za nadzorowanie umowy o eksporcie ukraińskiego zboża.
Wcześniej w niedzielę, jak poinformowała agencja Reutera, ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów.
Moskwa ogłosiła w sobotę, że zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym "atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył natomiast, że Rosja świadomie zaostrza kryzys żywnościowy już od września, blokując ruch statków z ukraińskimi produktami rolnymi.
Umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie podpisali 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.