Prawo, polityka

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska, po piątkowych rozmowach minister Michał Kurtyka podkreślał, że w relacjach polsko-litewskich szczególne znaczenie mają działania na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Polska w pełni popiera synchronizację krajów bałtyckich z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej za pomocą LitPol Link i kabla DC Harmony Link – zaznaczył Kurtyka.

Sieci elektroenergetyczne krajów bałtyckich pracują w poradzieckim systemie synchronizacji IPS/UPS. Przejście na system kontynentalny CEN jest planowane z końcem 2025 r.

W rozmowach poruszono także temat morskiej energetyki wiatrowej. Kurtyka wyraził zadowolenie z tego, że Litwa przyłączyła się do podpisanej we wrześniu 2020 r. Deklaracji Bałtyckiej, mającej na celu zacieśnienia współpracy regionalnej w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Litwa ma podobny punkt wyjścia i warunki rozwoju morskich farm wiatrowych, tj. głębokość, odległość od brzegu, prędkość wiatru – wskazywał.

Kurtyka zaznaczył, że „morska energetyka wiatrowa jest sprawą priorytetową i jednym z filarów transformacji energetycznej w Polsce”.

Staramy się zapewnić jak najbardziej sprzyjające warunki do wspierania tego celu. Chcemy, aby projekty morskich farm wiatrowych w Polsce wykorzystywały sprawdzone, ale i zaawansowane rozwiązania technologiczne – dodał minister.

Jak poinformował z kolei litewski resort energii, Dainius Kreivys wyraził zadowolenie z faktu, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów strategicznych Litwy we wzmacnianiu niezależności energetycznej.

Dlatego musimy dalej wzmacniać polityczną współpracę dwustronną. Większa synergia i integracja naszych systemów energetycznych może działać jako katalizator synchronizacji bałtyckich systemów elektroenergetycznych z sieciami Europy kontynentalnej - ocenił Kreivys.

Litewski minister przedstawił również sytuację związaną z elektrownią jądrową Ostrowiec na Białorusi. Jak podkreślał Kreivys, polscy partnerzy zdają sobie sprawę, że aby w odpowiednim czasie wdrożyć synchronizację, konieczne jest konsekwentne ograniczanie przepływów energii elektrycznej ze Wschodu.

wkr/ skr/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter