Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa pozostanie odrębną jednostką – informuje portal Trójmiasto.pl. Jak czytamy, z pomysłu włączenia SAR w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni wycofało się Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło sprawę po likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR) jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewidywał projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez nieistniejący już resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Według autorów celem projektu była "optymalizacja pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych".
Jak wyjaśniono, w Służbie SAR zatrudnionych jest około 280 osób, a włączenie jej w struktury urzędów morskich pozwoliłoby jej skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń, podczas gdy obsługa administracyjna powierzona zostanie aparatowi administracyjnemu urzędów morskich, wzmocnionemu o pracowników.
Po likwidacji resortu gospodarki morskiej we wrześniu br., w wyniku rekonstrukcji rządu, sprawę przejęło Ministerstwo Infrastruktury, które zrezygnowało z tego pomysłu. Nie podano powodu zmiany decyzji.
Na wniosek ministra infrastruktury z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został wycofany projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw (UD93) zakładający włączenie Służby SAR do Urzędu Morskiego – poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.
Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.
AL, Trójmiasto.pl, PAP
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.