Prawo, polityka

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Marek Gróbarczyk uczestniczyli w wideokonferencji ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), która odbyła się 3 grudnia 2020 r. Spotkanie poświęcone było m.in. rozpoczętemu przez Komisję Europejską procesowi przeglądu i rewizji Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i zostało zorganizowane przez polską prezydencję w V4.

Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych w UE. Sieć TEN-T składa się z infrastruktury transportu: kolejowego, wodnego śródlądowego, drogowego, morskiego, lotniczego i multimodalnego. Budowa transeuropejskiej sieci ma na celu zapewnienie dostępności i łączności wszystkim regionom w UE.

Ministrowie ds. transportu Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówili stan realizacji inwestycji na sieci TEN-T, a także propozycje projektów infrastrukturalnych, które zostaną wspólnie przedstawione Komisji Europejskiej w kontekście nadchodzącej aktualizacji map sieci TEN-T, jako projekty o znaczeniu regionalnym.

Realizacja sieci TEN-T przekłada się na wzrost bezpieczeństwa, rozwój gospodarki i nowych technologii, zmniejsza presję transportu na środowisko, pozwala na niezakłócony transport towarów oraz przemieszczanie pasażerów. Jej rozwój stanowi jeden z priorytetów polskiej polityki transportowej określonej w przyjętych przez Rząd RP dokumentach strategicznych - powiedział minister Adamczyk.

Ministrowie transportu V4 wspólnie potwierdzili zgodę co do projektów priorytetowych, które powinny znaleźć się na mapie sieci TEN-T w wyniku rewizji w 2023 r. To międzynarodowy szlak drogowy Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność”, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba, oraz odcinki kolei dużych prędkości łączących Europę ze stolicami państw V4.

Rozbudowa i modernizacja połączeń transportowych w Europie Środkowej jest konieczna dla uwolnienia potencjału gospodarek państw regionu i zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej. Wskazane projekty zostały zapisane w przyjętym podczas spotkania Wspólnym Oświadczeniu V4 dotyczącym rozbudowy i modernizacji infrastruktury transportowej sieci TEN-T.

Prezydencja Polski w V4 zbiegła się z ogólnoświatowym kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że państwa V4 muszą aktywnie współpracować, aby opanować skutki pandemii koronawirusa.

W wyniku COVID-19 drastycznie ograniczona została mobilność społeczeństw, co wpłynęło również na kondycję finansową branży transportowej. Państwa V4 muszą wspólnie działać na rzecz odbudowy mobilności i transportu w regionie i UE oraz przywrócenia życia społeczno-gospodarczego na właściwe tory - powiedział minister Adamczyk.

Dyskutowano także o rezultatach dotychczasowych działań w czasie pandemii COViD-19 oraz dalszej współpracy w obszarze projektów transportowych.

rel (Ministerstwo Infrastruktury)

+9 wiceministre porazka
stocznia-w-swinoujsciu-do-likwidacji-odbudowa-pols kich-stoczni-to-bolesna-porazka-rzadu-
04 grudzień 2020 : 06:03 bp72 | Zgłoś
+5 Maryna
Tak sobie pogadali o dupie Marynie.
04 grudzień 2020 : 10:12 Bard | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter