Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, uważa groźby objęcia gazociągu sankcjami za dyskryminowanie uczestniczących w projekcie firm europejskich - oświadczył rzecznik spółki Jens Mueller.
Nord Stream 2 i firmy popierające ten projekt nadal uważają, że jak najszybsze oddanie gazociągu do użytku odpowiada interesom bezpieczeństwa energetycznego konsumentów europejskich, konkurencyjności UE i zobowiązaniom dotyczącym ochrony klimatu - oświadczył Mueller. Dodał następnie, że wszelka groźba sankcji jest niezgodnym z prawem dyskryminowaniem firm europejskich.
Jak podał w środę rosyjski dziennik "Kommiersant", komentarz Nord Stream 2 dotyczy wypowiedzi ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella. W wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" Grenell powiedział, że USA obserwują przemieszczanie się rosyjskich statków Akademik Czerski i Fortuna, które mogą ukończyć budowę Nord Stream 2. Dyplomata powiedział, że Waszyngton ma zamiar utrudnić uruchomienie tego gazociągu.
Rosyjski parlamentarzysta Konstantin Kosaczow komentując wywiad Grenella dla "Handelsblatt" oświadczył, że groźby zastosowania sankcji świadczą o tym, iż USA są przekonane, że Rosja jest w stanie sama ukończyć gazociąg. Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych w wyższej izbie parlamentu Rosji, Radzie Federacji, w komentarzu na Facebooku napisał, że "USA stały się światowym szantażystą nr 1".
Czytaj także:
URE: Polska aktywnie uczestniczyła w konsultacjach dot. Nord Stream 2
Szef MSZ Rosji: spory wokół Nord Stream 2 mogą podnieść ceny gazu w UE
Sasin: decyzja niemieckiego regulatora stawia Nord Stream 2 pod dużym znakiem zapytania
Sankcje wobec budujących Nord Stream 2 firm znalazły się w ustawie o budżecie Pentagonu, podpisanej pod koniec 2019 roku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawiło to, że pracujące przy budowie rosyjskiego gazociągu jednostki szwajcarskiej firmy Allseas odpłynęły z Bałtyku. Rosja zapowiedziała, że samodzielnie ukończy budowę. Jak się ocenia, układanie rur po dnie morskim może przeprowadzić, po niezbędnej modernizacji, Akademik Czerski.
Ministerstwo energetyki Rosji prognozowało w lutym, że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.
Z Moskwy Anna Wróbel
Chyba się popłaczę rzewnymi łzami.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.