Prawo, polityka

W dniu 8 kwietnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/414 z dnia 9 stycznia 2018 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego. 

Rozporządzenie delegowane zawiera wykaz wyposażenia morskiego objętego zakresem stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia statków i uchylającej dyrektywę Rady 96/98/WE, w przypadku, którego będzie można korzystać z oznakowania elektronicznego

Uprawnienie do wydania rozporządzenia delegowanego 2018/414 wynika wprost z przepisów wspomnianej powyżej dyrektywy 2014/90/UE w sprawie wyposażenia statków. Celem tej delegacji jest wskazanie określonych elementów wyposażenia morskiego, odnośnie których oznakowanie elektroniczne może być przydatne. Dyrektywa, w swoich zapisach, przewiduje, iż „Komisja dokonuje analizy korzyści z zastosowania etykiety elektronicznej jako uzupełnienia lub zamiany znaku koła.”

Dyrektywa 2014/90/UE – najważniejsze postanowienia 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia morskiego i uchylająca dyrektywę Rady 96/98/WE została opublikowana 28 sierpnia 2014 r. Kraje członkowskie zostały zobligowane do wdrożenia jej postanowień do swoich krajowych systemów prawnych najpóźniej do dnia 18 września 2016 r.

Celem niniejszej dyrektywy jest ustanowienie jednolitych mechanizmów dla wszystkich państw członkowskich, aby na statkach pływających pod ich banderami montowano jedynie wyposażenie zgodne z przepisami. Ponadto, aby dopełniano tego obowiązku przez wydawanie, zatwierdzanie lub wznawianie certyfikatów dla takich statków zgodnie z konwencjami międzynarodowymi, a także zgodnie z unijnymi ramami nadzoru rynku określonymi w rozdziale III rozporządzenia nr 765/2008 (tj. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 339/93). 

Najbardziej istotne kwestie wynikające z postanowień dyrektywy 2014/90/UE są następujące:

1) wyposażenie statków musi być zgodne z wymogami dotyczącymi budowy i działania oraz musi być sprawdzone zgodnie z normami badań określonymi przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO);

2) wyposażenie statków musi być zatwierdzone przez państwo bandery;

3) wyposażenie statków nie musi koniecznie być wprowadzane do obrotu na terytorium UE, zamiast tego często jest montowane bezpośrednio na pokładzie unijnych statków w czasie ich budowy, remontu lub uzupełniania zapasów. 

Wyposażenie morskie rozumiane jest jako wyposażenie, które jest umieszczane lub które ma być montowane na statkach Unii Europejskiej tam, gdzie statki są budowane, remontowane lub dostarczane, niezależnie od tego czy statek znajduje się na terytorium Unii, w czasie gdy wyposażenie jest na nim umieszczane. Chociaż wyposażenie morskie jest oczywiście również przedmiotem obrotu w obrębie granic UE, zakres stosowania dyrektywy 2014/90/UE został określony w odniesieniu do wyposażenia, które:

a) ma zostać zamontowane na pokładzie statku pływającego pod banderą państwa członkowskiego, oraz 

b) na mocy konwencji międzynarodowych wymaga zatwierdzenia przez państwo bandery. Dyrektywa 2014/90/UE wyklucza także stosowanie równoległych dyrektyw, ponieważ jedynie dyrektywa w sprawie wyposażenia morskiego może zapewnić zgodność wyposażenia morskiego montowanego na statkach UE z wymogami konwencji i instrumentów międzynarodowych. 

Wymogi dotyczące wyposażenia morskiego zostały określone w art. 4 przez odniesienie do konwencji i instrumentów międzynarodowych. Zgodnie z ich zapisami sposoby wykazania zgodności ogranicza się do stosowania konkretnych, obowiązujących norm badań. Uwzględniając konieczność zapewnienia ciągłej spójności z międzynarodowymi ramami prawnymi, przedmiotowe wymogi i normy muszą być stosowane w zaktualizowanej wersji. Taki system automatycznej aktualizacji jest zgodny z ogólną polityką UE w obszarze bezpieczeństwa morskiego.

Państwo bandery ma obowiązek dopilnować, aby na statkach pływających pod jego banderą umieszczano jedynie to wyposażenie, które zostało należycie zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi w tym czasie wymogami instrumentów międzynarodowych. Wyposażenie to należy utrzymywać w stanie zgodności z tymi wymaganiami, chyba że wymogi przyjęte przez IMO w późniejszym terminie mają zastosowanie do wyposażenia już umieszczonego na statkach.

Aby wyróżnić wyposażenie przeznaczone do użytkowania lub montażu na pokładach statków od wyposażenia o innym przeznaczeniu, wprowadzono konkretne oznaczenie tj. znak koła sterowego. Znak koła sterowego nanoszony jest tak, aby był widoczny, czytelny i aby nie można go było usunąć z produktu lub z jego tabliczki znamionowej oraz by był, w stosownych przypadkach, wbudowany w oprogramowanie. Gdy, z uwagi na charakter produktu, nie ma takiej możliwości lub gwarancji, znak koła sterowego umieszcza się na opakowaniu i na dokumentach towarzyszących. W celu ułatwienia nadzoru nad rynkiem oraz by zapobiegać podrabianiu określonych elementów wyposażenia morskiego, producenci mogą korzystać z odpowiedniego oznakowania elektronicznego, zastępującego lub uzupełniającego znak koła sterowego. KE może przyjmować akty delegowane, aby wskazać określone elementy wyposażenia morskiego, w przypadku których oznakowanie elektroniczne może być przydatne. 

Naniesienie znaku koła sterowego na wyposażenie morskie przez producenta lub, w stosownych przypadkach, importera powinno być przede wszystkim gwarancją, że wyposażenie to jest zgodne z przepisami i może zostać wprowadzone do obrotu w celu umieszczenia na statku UE. Producent, importer lub dystrybutor powinni być zobowiązani do zapewnienia właściwym krajowym organom nadzoru rynku dostępu do aktualnych i pełnych informacji, że wyposażenie morskie, na który został naniesiony znak koła sterowego jest nadal bezpieczne. Producent powinien mieć obowiązek współpracy z organami nadzoru rynku, w tym w odniesieniu do norm, zgodnie z którymi wyprodukował on dane wyposażenie i je certyfikował. Powinien także zachowywać należytą staranność w stosunku do wyposażenia morskiego, które wprowadza do obrotu. W związku z tym, producent spoza Unii musi wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela w celu zapewnienia współpracy z właściwymi organami krajowymi.

W rozumieniu dyrektywy 2014/90/UE, producentem jest każda osoba fizyczna lub prawna, która produkuje wyposażenie morskie lub która zleca zaprojektowanie lub wyprodukowanie wyposażenia morskiego, oraz wprowadza to wyposażenie do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym. Importerem jest natomiast każda osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę w Unii, która wprowadza do obrotu na rynku unijnym wyposażenie morskie pochodzące z państwa trzeciego. Upoważniony przedstawiciel rozumiany jest jako osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę w Unii, która otrzymała pisemne pełnomocnictwo producenta do wykonywania w jego imieniu określonych zadań. 

W dyrektywie 2014/90/UE państwom członkowskim powierza się więc zadanie dopilnowania, aby na statkach pływających pod ich banderami montowano jedynie wyposażenie zgodne z przepisami. Wynika z tego, że: 

a) w odniesieniu do importerów, akt opatrzenia wyposażenia stosownym znakiem wiąże się z przyjęciem na siebie odpowiedzialności; 

b) wyznaczenie upoważnionego przedstawiciela stało się obowiązkowe dla producentów, których siedziba znajduje się poza UE; oraz 

c) w odniesieniu do importerów i dystrybutorów, stosowne zobowiązania zostały ograniczone do tych, które są istotne dla przedmiotowego sektora, tj. do współpracy w zakresie nadzoru nad rynkiem i – w przypadku importerów – do wyraźnego oznaczania produktów.

Procedury sprawdzania zgodności, z których mogą korzystać producenci, zostały wymienione w art. 15 dyrektywy 2014/90/UE oraz szczegółowo określone w załączniku II.

Polska wdrożyła zapisy dyrektywy 2014/90/UE do następujących, krajowych aktów prawnych:

1. Ustawa z dnia 2 grudnia 2016 r. o wyposażeniu morskim,

2. Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności,

3. Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. 

By umożliwić dobrowolne stosowanie oznakowania elektronicznego przez podmioty gospodarcze, a także ułatwić nadzór rynku i zapobiec podrabianiu określonych elementów wyposażenia morskiego, w dyrektywie 2014/90/UE przyznano Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, w celu wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których oznakowanie elektroniczne może być przydatne.

Rozporządzenie 2018/414 – omówienie 

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/414 z dnia 9 stycznia 2018 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego zostało opublikowane w dniu 19 marca 2018 r. Weszło w życie z dniem 8 kwietnia 2018 r. Wiąże adresatów – kraje członkowskie UE oraz wszystkie zainteresowane podmioty w sposób bezpośredni, tj. bez konieczności implementowania jego zapisów do krajowych systemów prawnych. 

Dyrektywa 2014/90/UE stanowi, iż „Komisja przeprowadza analizę kosztów i korzyści dotyczącą wykorzystania oznakowania elektronicznego w celu uzupełnienia lub zastąpienia znaku koła sterowego”. 

Zgodnie więc z delegacją wynikającą z dyrektywy 2014/90/UE, rozporządzenie delegowane 2018/414 wprowadza wykaz wyposażenia morskiego, w stosunku, do którego można stosować oznakowanie elektroniczne. KE wypracowując tekst tego aktu prawnego dokonała przeglądu istniejących nośników danych oraz struktur wymiany danych, a jego rezultatem jest zalecenie dotyczące wykorzystania identyfikacji radiowej (RFID) oraz etykietowania za pomocą matrycowego kodu kreskowego jako preferowanych technologii do celów oznakowania elektronicznego.

Ponieważ podmioty gospodarcze będą wprowadzać oznakowanie elektroniczne na zasadzie dobrowolności, będą miały one również możliwość określenia, czy chcą dokonać większych inwestycji w technologię, aby osiągnąć większe korzyści. 

Załącznik do rozporządzenia delegowanego 2018/414 wymienia wyposażenia morskie w stosunku, do którego może być stosowane oznakowanie elektroniczne. Dotyczy to więc następujących rodzajów wyposażenia morskiego:

1) środków ratunkowych, a w tym m.in.: kół ratunkowych, lampek pozycyjnych do środków ratunkowych, pasów ratunkowych, kombinezonów ratunkowych i kombinezonów ochronnych, środków ochrony cieplnej, rakiet spadochronowych, tratw ratunkowych, łodzi ratunkowych, urządzeń do wodowania, morskich systemów ewakuacji, materiałów odblaskowych, silników napędowych do łodzi ratunkowych, reflektorów radarowych do łodzi ratunkowych;

2) środków zapobiegania zanieczyszczaniu morza, a w tym m.in.: odolejaczy, mierników zawartości oleju, systemu kontrolno-pomiarowego zrzutu oleju do zbiornikowca olejowego, systemów oczyszczania ścieków fekalnych, spalarek okrętowych, pokładowego analizatora NOx, pokładowych systemów oczyszczania spalin;

3) środków ochrony przeciwpożarowej, a w tym m.in.: podstawowego pokrycia pokładów, gaśnic przenośnych, wyposażenia strażackiego (hełmy, rękawice, buty, odzież ochronna), aparatów oddechowych, elementów instalacji tryskaczowych do pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczeń służbowych i stanowisk dowodzenia, urządzeń zapobiegających przedostaniu się płomieni do zbiorników ładunkowych na zbiornikowcach, materiałów niepalnych, materiałów wykończeniowych powierzchni oraz pokryć podłogowych, mebli tapicerowanych, draperii, zasłon, klap przeciwpożarowych, instalacji tryskaczowych, węży pożarniczych, drzwi przeciwpożarowych, przenośnego sprzętu gaśniczego do łodzi ratunkowych i ratowniczych, urządzeń do sygnalizacji pożaru, proszkowych instalacji gaśniczych, systemów oznaczania dróg ewakuacyjnych, węży pożarniczych;

4) środków wyposażenia nawigacyjnego, a w tym m.in.: kompasów magnetycznych, żyrokompasów, echosond, urządzeń do pomiaru prędkości i przebytej drogi (SDME),  wskaźników prędkości zwrotu, wyposażenia GPS, odbiorników światowego satelitarnego systemu nawigacyjnego (GLONASS), wskaźników kąta wychylenia steru, obrotów i skoków śruby, rejestratora przebiegu podróży (VDR), systemu kontroli drogi, sprzętu radarowego CAT 1, 2 i 3, reflektorów poszukiwawczych, drabinki pilotowej, wyposażenia systemu Galileo, systemu odbioru dźwięku, odbiornika nasłuchowego MF DSC;

5) wyposażenia wymaganego na mocy COLREG 72 (Konwencja w sprawie międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu), tj.: świateł nawigacyjnych;

6) środków bezpieczeństwa na masowcach – w tym rozdziale nie ma obecnie wskazanej żadnej pozycji; 

7) wyposażenia zgodnego z rozdziałem II-1 konwencji SOLAS, tj.: czujników poziomu wody.  

W następstwie wprowadzenia rozporządzenia delegowanego 2018/414 należy, zdaniem KE, oczekiwać następujących, pozytywnych skutków:

producenci powinni odnieść korzyści z lepszego zapobiegania podróbkom;

identyfikowalność wyposażenia i kontrola zapasów powinny stać się łatwiejsze do przeprowadzenia przez właścicieli/operatorów statków;

organy nadzoru rynku powinny odnieść korzyści z bezpośredniego i łatwego dostępu do odpowiednich baz danych, co usprawni kontrole walidacyjne certyfikatów mimo tego, iż przemysł morski działa w złożonym środowisku, które utrudnia przewidywanie wszystkich możliwych zastosowań oznakowania elektronicznego.

Podsumowanie

W wyniku przyjęcia rozporządzenia delegowanego 2018/414, cele dyrektywy 2014/90/UE w sprawie wyposażenia morskiego, które polegają na zapobieganiu podróbkom i skutecznym nadzorze rynku, powinny zostać osiągnięte i to w sposób jednolity, we wszystkich państwach członkowskich. Zagwarantowana tym samym ma zostać pewność prawa wszystkim zainteresowanym stronom, w tym producentom wyposażenia morskiego, właściwym organom oraz stoczniom i operatorom/armatorom statków. Forma rozporządzenia zapewnia spójne ramy dla wszystkich podmiotów rynkowych i stanowi najlepszą, możliwą gwarancję równych szans i jednolitych warunków konkurowania. Ponadto, rozporządzenie 2018/414 zapewnia bezpośrednie stosowanie wykazu określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego. Zastosowanie przez KE formy rozporządzenia delegowanego pozwala ponadto uniknąć obciążeń administracyjnych w stosunku do administracji państw członkowskich, ponieważ nie wymaga ono dalszej transpozycji na poziomie krajowym. 

Rozporządzenie delegowane 2018/414 wymienia wyposażenie morskie objęte zakresem dyrektywy 2014/90 /UE, które będzie mogło korzystać z oznakowania elektronicznego.

Rozporządzenie obowiązuje państwa członkowskie UE od dnia 8 kwietnia 2018 r.

Radca prawny - Mateusz Romowicz

Współautorką jest Beata Madejska - prawnik specjalizujący się w prawie UE.

http://www.kancelaria-gdynia.eu

www.facebook.com/Legal.Marine.Mateusz.Romowicz

Autorzy pracują w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

1 1 1 1
 
-5 jakaś nadzieja
No wreszcie jakaś nadzieja że wojenne będzie wypłacone ;)
20 listopad 2022 : 10:25 biały kieł | Zgłoś
+10 Aktualny nabór na 5.3 właśnie został ogłoszony
Tylko w państwie z dykty .
Rozporządzenie zmieniające do 5 w trakcie konsultacji od 20.10.2022 ( 433). legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12365450/katalog/129 20808#12920808
Zmiana alokacji -5 dni na uwagi od 18.11.2022 ( 442)
A na stronach agencji ogłoszenie o naborze na 20 milionów z 5.3 dla wybranych.
Ktoś to dymi .
20 listopad 2022 : 14:15 Rybacki. | Zgłoś
+32 Korupcja związkowa grup producenckich za unijne pieniądze.
Rano 18 listopada ARiMR ogłasza nabory na grupy producenckie a po południu przychodzi na maile wniosek o opinie w sprawie funduszy dla rybaków, zarządy grup już sparaliżowane, tak to działa od lat. Po drodze tajne spotkanie 3 listopada z Cieciurą i Kowalczykiem.
20 listopad 2022 : 15:57 Boleck | Zgłoś
+47 Oszuści z grup producenckich. Grupy producenckie okradają rybaków
Na podstawie art.305 & 4 k.p.a. zawiadamiam, że w sprawie doprowadzenia w okresie od 2018 do 2022 roku we Władysławowie ul. Portowa w celu osiągnięcie korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym w postaci pieniędzy w różnych kwotach poprzez wprowadzenie w błąd poprzez bezpodstawne pobierani9e zaliczek na obsługę projektów unijnych przez Zrzeszenie Rybaków Morskich Organizacja Producentów na szkodę rybaków
05.07.2022 wszczęto dochodzenie o przestępstwo określone w art. 286 & 1 kk
Postępowanie prowadzi sier. szt. Mateusz Bank tel.-47-742-5313 a nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pucku
Jednocześnie informuję, że pokrzywdzonym przysługują uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu postępowanie karnego.
20 listopad 2022 : 17:00 Henryk7 | Zgłoś
+7 KPO dla przetwówstwa: 18 listopada – ostatnim dniem ubiegania się o wsparcie na inwestycje w przetwórstwo
18 listopada kończą się nabory, w ramach których osoby fizyczne i przedsiębiorstwa mogą wystąpić o środki finansowe na inwestycje w przetwórstwo.
Nabory są prowadzone wyłącznie drogą elektroniczną przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych.
O wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności można się ubiegać od 17 października 2022 r. Do 16 listopada od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu wpłynęły 653 wnioski na ponad 2,26 mld zł. Natomiast rolnicy i rybacy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub chcą rozpocząć prowadzenie takiej działalności, złożyli 161 wniosków na ponad 45 mln zł.
20 listopad 2022 : 15:45 Rybak500 | Zgłoś
+23 Wsłu*****ąc się w głosy rolników
Podczas dzisiejszego briefingu prasowego wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się do aktualnych spraw ważnych dla polskich rolników. Wśród nich znalazły się zagadnienia dotyczące wymian pokryć dachowych z azbestem czy pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych.
Pomoc klęskowa dla rodzin rolniczych

Wicepremier potwierdził informację, że termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, będzie przedłużony do końca listopada.

– Wsłu*****ąc się w głosy rolników, podjąłem kroki umożliwiające korzystne zmiany zasad naboru: oprócz przedłużenia terminu przyjmowania wniosków ze względu na przeciążenie aplikacji zostanie wprowadzona możliwość przedstawienia innych dokumentów sprzedaży niż tylko faktury – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.
20 listopad 2022 : 15:47 Rybak500 | Zgłoś
+9 Panowie
Czy trzeba mieć wyplywane 120 dni aby dostać ta pomoc?
20 listopad 2022 : 20:41 Marynarzyk | Zgłoś
+75 Krajowa pomoc de minimis dla rybaków
W związku z dużymi trudnościami w uzyskiwaniu unijnych funduszy na wsparcie polskiego rybołówstwa za wieloletnie zakazy połowów oraz wyjątkowo złą sytuacją firm rybołówstwa przybrzeżnego Stowarzyszenie Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego sporządziło wzór wniosku o udzielenie pomocy de minimis w wysokości 200 tysięcy euro na jedną firmę rybacką ( rozporządzenie UE 717/2014 z późniejszymi zmianami). Wniosek kierowany jest bezpośrednio do Premiera Henryka Kowalczyka. Wzór wniosku jest dostępny dla wszystkich armatorów i obecnie przesyłamy go drogą mailową do rybaków.
Należy tylko wpisać dane firmy i wysłać go na adres podany na wniosku. Dokument będzie też dostępny na naszej stronie internetowej:

rybacy.com.pl

Artur Jończyk
21 listopad 2022 : 09:52 Darłowo | Zgłoś
+14 BRAWO !!!
Prawidłowo.
Oczywiście nie należy spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku. Co nie zmienia faktu, że będą musieli uzasadnić odmowę.
Wtedy proponuję złożyć do sądu pozew zbiorowy powołując się na rozporządzenie UE 717/2014 oraz powiadomić Unię Europejską.
21 listopad 2022 : 14:20 Pan Kogito | Zgłoś
+23 Niekoniecznie
Wniosek trafi bezpośrednio do premiera Kowalczyka, czyli poza sitwę Cieciury, dobrze też dla pewności powiadomić premiera Morawieckiego.
21 listopad 2022 : 15:30 Rybakk | Zgłoś
-5 Oczywiście
Cytuję Rybakk:
Wniosek trafi bezpośrednio do premiera Kowalczyka, czyli poza sitwę Cieciury, dobrze też dla pewności powiadomić premiera Morawieckiego.

A Minister przekaże to do właściwego departamentu w swoim ministerstwie. Departamentu Rybołówstwa.
Tak działa administracja i taka jest droga służbowa.
24 listopad 2022 : 21:03 Gryf | Zgłoś
+13 Każdy rybak to wie
Rybołówstwem nie rządzą ministrowie tylko patodepartament, który za nic nie odpowiada, nie zmienia to faktu, że to Kowalczyk za wszystko odpowie w swoim czasie.
25 listopad 2022 : 10:14 Ostowy | Zgłoś
-11 Brak slow
Głupota nie zna granic. De minimis w rybołówstwie wynosi 35 000 euro. I grosza więcej. na 3 lata. 200 000 euro to cała pomoc dla firmy ale nie rybackiej tylko całej. Jeżeli rybak ma statek i smażalnie i sklep z bronią to łącznie jako przedsiębiorca może dostać 200 000 euro, ale z tytułu rybołówstwa 35 000 euro!!! Oczywiście jeżeli taką pomoc przewidują przepisy krajowe. U nas nie przewidują. Nie ma pomocy de minimis bo jest program operacyjny tak duży ze mercedesami do kościoła się jeździ. Ludzie nie słuchajcie go! Mnie już kilka razy w błąd wprowadził i wstyd mi było kolegom w porcie w oczy spojrzeć. Napiszecie się wniosków a na koniec wniosek będzie tylko jeden…. Ale piszcie i się przekonajcie sami
21 listopad 2022 : 16:43 Sprawiedliwy | Zgłoś
+33 Oszuści z grup producenckich
Grupy producenckie okradają rybaków
Na podstawie art.305 & 4 k.p.a. zawiadamiam, że w sprawie doprowadzenia w okresie od 2018 do 2022 roku we Władysławowie ul. Portowa w celu osiągnięcie korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym w postaci pieniędzy w różnych kwotach poprzez wprowadzenie w błąd poprzez bezpodstawne pobierani9e zaliczek na obsługę projektów unijnych przez Zrzeszenie Rybaków Morskich Organizacja Producentów na szkodę rybaków
05.07.2022 wszczęto dochodzenie o przestępstwo określone w art. 286 & 1 kk
Postępowanie prowadzi sier. szt. Mateusz Bank tel.-47-742-5313 a nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pucku
Jednocześnie informuję, że pokrzywdzonym przysługują uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu postępowanie karnego.
21 listopad 2022 : 17:44 Henryk7 | Zgłoś
+16 Sprawiedliwy, 5 dni temu ARiMR robił taki nabór
Rozdział III
1. Wysokość udzielanej pomocy.

Pomoc jest udzielana danemu wnioskodawcy tylko raz w wysokości wnioskowanej kwoty nieprzekraczającej 200.000 zł.

2. Pomoc ma charakter pomocy de minimis i jest przyznawana zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

3. Udzielona jednemu przedsiębiorstwu w okresie trzech lat, tj. w bieżącym roku podatkowym i w ciągu poprzedzających go 2 lat podatkowych, łączna wysokość:

1) pomocy de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie nie może przekroczyć równowartości 30.000 EUR,

2)pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie nie może przekroczyć równowartości 200.000 EUR.

Nabór już zniknął ze stron ARiMR ale zupełnie z innego powodu
21 listopad 2022 : 18:05 Rybacki.. | Zgłoś
-12 Odpowiedz znajdziesz tutaj
Pomoc de minimis udzielana jest w przypadku, gdy ogólna kwota pomocy de minimis, o którą ubiega się podmiot prowadzący działalność gospodarczą (beneficjent pomocy) łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej przez niego w okresie trzech lat podatkowych (bierze się pod uwagę dany rok oraz dwa poprzednie lata), nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro, a w odniesieniu do podmiotu gospodarczego działającego w sektorze transportu drogowego towarów - 100.000 euro.

Dla sektora rybołówstwa udzielanie pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
Grzesiu nie wprowadzaj ludzi w błąd!!! Nie siej zamętu. Weź się za uczciwą pracę i nie mydl ludziom oczu.
21 listopad 2022 : 20:12 Sprawiedliwy | Zgłoś
+41 No to
Niech dadzą chociaż 30 tyś eoro.
Połowa pójdzie na długi a za drugą pare miesięcy się przeżyje.
21 listopad 2022 : 21:15 Pan Kogito | Zgłoś
+29 Nie 30 a 300 tysięcy euro, Komisja zwiększa pułap pomocy publicznej
Bruksela 28 października 2022

Pomoc państwa: Komisja przedłuża i zmienia tymczasowe ramy kryzysowe

- Komisja Europejska przyjęła dziś poprawkę do tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych, aby umożliwić państwom członkowskim dalsze korzystanie z elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa w celu wspierania gospodarki w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
- Przedłuża wszystkie środki określone w tymczasowych ramach kryzysowych do 31 grudnia 2023 r.
Zwiększa pułapy określone dla ograniczonych kwot pomocy do kwoty 250 000 EUR i 300 000 EUR dla przedsiębiorstw działających odpowiednio w sektorach rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury oraz do 2 mln EUR dla przedsiębiorstw działających we wszystkich innych sektorach.
22 listopad 2022 : 08:02 Obserwator. | Zgłoś
-5 Grzesiu pewnie
Tobie bym dał podwójnie nawet. Co mam ci żałować. Pytam się tylko kiedy byles nA sodzie ostatnio? No kiedy? Powiedz nam to! Kiedy w twoich łapach była ryba?
22 listopad 2022 : 13:25 Sprawiedliwy | Zgłoś
-17 ruina
nadchodzi ruina w całej Polsce to myślicie, że kogoś obchodzi, że zlikwidują kilku armatorów? Masowe likwidacje w gastronomii i usługach. Coraz większe bezrobocie w całym kraju, wszystko coraz droższe.... to naprawdę argument, że "kulturowe rybołówstwo" powinno być dotowane daje w łeb. Gdy ludzie zaczną walczyć o to co do gara włożyć bajki o walorach kulturowych łódek na plaży już nie zdadzą egzaminu.
22 listopad 2022 : 09:52 Bartłomiej Kowalczyk | Zgłoś
+16 Gastronomia nie ma unijnych funduszy, mają ciężko.
Rolnicy, rybacy, akwakultura i przetwórstwo ma.
22 listopad 2022 : 15:56 Ostowy | Zgłoś
-6 Jak pelikany
Czytam i przerażenie mnie bierze. Ludzie, Wy łykacie wszystkie bzdury jak pelikany. Nikt z Was nie czyta, nie sprawdza i nie myśli? Wystarczy, że ktoś sobie z czapy wymyśli, że "jakąś kasę dostaniemy", nawet jak to nie ma żadnych podstaw prawnych i jest bzdurą wyssaną z palca, a wszyscy plusują i się cieszą, że "kasa będzie", a potem na spotkaniach pyszczą, że "obiecywali", "zabrali", "okradli", a to wszystko same bzdury z pały wyssane były. Macie jakichś fałszywych proroków, nie mających pojęcia o prawie, zasadach i funkcjonowaniu administracji i Unii, którzy ładują Wam swoje chore, wymyślone chyba przy dużym kielichu bzdury, a Wy w to wierzycie, bo, ja też to rozumiem, chcielibyście, żeby była to prawda. Tylko czy to to to chodzi? Polecam czytać, myśleć, sprawdzać samemu, a nie słuchać szamanów.
23 listopad 2022 : 07:34 Gryf | Zgłoś
+10 To prawda
Patologiczny układ Cieciury nie zapłaci ani grosza, sprawę unijnych funduszy dla rybaków może załatwić wyłącznie silny polityczny nacisk z góry PiSu. Cieciura musi zostać usunięty bo realizuje konsekwentnie program likwidacji polskiej floty, co doprowadzi do przegranej PiSu w wyborach. Celem tego jest też przejęcie unijnych pieniędzy i kwot połowowych dla dużych statków paszowych. Pytanie jest tylko takie, czy Cieciura robi to nieświadomie czy też dostaje za to łapówki ciągnąc PiS do politycznego grobu.
23 listopad 2022 : 07:58 Rybacki | Zgłoś
+4 Poluzuj striny
Halwa wyluzuj. Ile będziesz jeszcze te swoje farmazony tu wypisywał? PiS to PiS tamto. Silny polityk, mąż stanu itd. Uczepiłeś się halwa tego rybołówstwa na którym się nie znasz. Podejrzewam że nigdy w morzu nie byłeś nawet. Jak możesz pisać o przejęciu kwot połowowych przez paszowcow jak większość tych którzy się skasują nie maja kwot pelagicznych!!! Co ty wiesz o rybach! I jeszcze piszesz o ministrze że łapówki? No pięknie kielich za dużo a prokurator już sprawdza ciebie gagatku i o zniesławienie proces leci
23 listopad 2022 : 11:57 Sprawiedliwy | Zgłoś
+24 Minister Ciecióra bierze łapówki?
Jeżeli minister Ciecióra bierze łapówki za likwidację polskich rybaków przybrzeżnych to prędzej czy później zajmie się nim prokuratura, czego nie zrozumiałeś?
23 listopad 2022 : 18:01 Prorok | Zgłoś
-1 Oczywiście
Ale tu padły inne słowa od naszego ichtiologa krajowego.
Bez majątku tylko paka lub grabienie liści w gminie go czeka
23 listopad 2022 : 21:07 Sprawiedliwy | Zgłoś
+10 Dorsz wraca na Bałtyk
W tych dniach napływają dobre wiadomości związane z dorszem. Niedawno mogliśmy napisać, że ICES zaleca zwiększenie kwot o 63 procent na Morzu Północnym i Skagerrak na 2023 rok.

A teraz DTU Aqua może również przekazać dobre wieści o zasobach dorsza - tym razem w Morzu Bałtyckim.

Statek badawczy Dana zaobserwował więcej małych dorszy niż zwykle na Morzu Bałtyckim. Marie Storr-Paulsen, która prowadzi rejs DTU Aqua po Morzu Bałtyckim, mówiTV2 Bornholm.
"Myślę, że to naprawdę dobra wiadomość, ponieważ łowię co roku od 2007 roku. Przez ostatnie kilka lat byłem w stanie opowiedzieć wam, jak to się dzieje, spada i opada. Myślę więc, że to naprawdę miłe i pozytywne, że teraz widzimy, że następuje wzrost" - powiedział Storr-Paulsenw rozmowie z TV2 Bornholm.
Zwiększone ilości dorsza na wschodnim Bałtyku potwierdzają też inne kraje.
24 listopad 2022 : 13:14 GDA15 | Zgłoś
+8 Pięknie
Pięknie, brawo. Bardzo dobra wiadomość, ale chyba nikt nie myśli, że teraz ktoś pozwoli rybakom odłowić te dorsza. Wszyscy będą dmuchać i chuchać, żeby dobrze rosły i się rozradzały, a rybacy, żeby trzymali się od nich z daleka.
24 listopad 2022 : 21:05 Gryf | Zgłoś
+4 Premier Kowalczyk sypie kolejne pieniądze do rolnictwa, 3 kadencja PiSu pewna
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 listopada 2022 roku w Warszawie, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk potwierdził informację, że termin składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, zostanie przedłużony do końca listopada.

To nie koniec zmian, bowiem poza przedłużeniem okresu na przyjmowanie wniosków, zostanie wprowadzony przepis pozwalający na skorzystanie z pomocy również rolnikom rozliczającym się ryczałtowo, którzy nie wystawiają faktur ani paragonów za płody rolne wyprodukowane w gospodarstwie, a także np. tych zajmujących się rolniczym handlem detalicznym (RHD).
25 listopad 2022 : 11:05 Rybak500 | Zgłoś
+13 Wzór wniosku o przyznanie pomocy de minimis
W związku z trudnościami w uzyskaniu unijnych funduszy na wsparcie rybaków Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych udostępnia wzór wniosku o wsparcie z pomocy de minimis. Pomoc ta nie była jeszcze nigdy stosowana w polskim rybołówstwie i dlatego powinna być udzielona w obecnej , trudnej sytuacji. Wzór wniosku znajduje się już na naszej stronie internetowej w zakładce "Dokumenty" . Niezwłocznie rozpoczniemy działania w sprawie rządowego wsparcia dla uzyskania tej powszechnej obecnie w Unii Europejskiej pomocy dla rybaków.

Wniosek znajduje się na stronie:

rybacy.com.pl

Artur Jończyk
28 listopad 2022 : 20:26 Darłowo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.749 3.8248
EUR 4.2431 4.3289
CHF 4.5825 4.6751
GBP 4.959 5.0592