Prawo, polityka

Współpraca w zakresie rynku energii oraz gazociągu Baltic Pipe były tematami rozmów w Sztokholmie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Rozważane trasy Baltic Pipe wiodą także przez strefę ekonomiczną Szwecji.

Jak poinformował Naimski na Facebooku, we wtorek w stolicy Szwecji spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Energii Emilem Högbergiem, dyrektorem generalnym ds. energii w Ministerstwie Środowiska i Energii Robertem Andrén, dyrektorem generalnym ds. administracyjnych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji Fredrikiem Ahlén oraz ambasadorem ds. energii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Mikaelem Erikssonem.

Niektóre rozważane trasy przebiegu podmorskiej części Baltic Pipe - z duńskiej Zelandii do Niechorza w Zachodniopomorskim prowadzą także przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji na Bałtyku. Długość podmorskiego gazociągu ma wynosić - w zależności od wybranego wariantu trasy - od 227 do 286 km.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Składa się z pięciu głównych elementów: gazociągu złożowego prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Cały projekt ma być gotowy jesienią 2022 r.

W poniedziałek PGNiG podpisało z Gaz-Systemem - polskim operatorem systemu przesyłowego gazu - umowę na przesył surowca przez Baltic Pipe w latach 2022-2037. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że podpisze o zawarciu podobnej umowy z duńskim operatorem Energinet.

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Anna Mackiewicz

wkr/ amac/

-2 A ile tej rury
Jaka będzie zdolność przesyłowa..??
24 styczeń 2018 : 17:40 r.p.1 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter