Inne

W poniedziałek otwarto w Gdyni Akademickie Centrum Technologii Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej, które będzie szkoliło marynarzy, żołnierzy, podwodniaków i nurków oraz jednocześnie będzie wojskowym ośrodkiem naukowo-badawczym.

Rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej kmdr por. Radosław Maślak poinformował, że uruchomione w poniedziałek Akademickie Centrum Technologii Podwodnych AMW (ACTP) będzie wykonywało zadania jednostki wojskowej, ośrodka dydaktycznego na poziomie akademickim oraz wojskowego ośrodka naukowo-badawczego.

"W zakresie zadań jednostki wojskowej Centrum będzie utrzymywać brzegowy punkt systemu ratowania załóg okrętów podwodnych zgodnie ze STANAG 1309 przy pomocy posiadanych obiektów hiperbarycznych i wyspecjalizowanej kadry, co wynika wprost z zobowiązań sojuszniczych. Ponadto w koordynacji z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych pracownicy Centrum będą brać udział w pracach NATO, poprzez zespoły związane z działalnością podwodną i ratowniczą na morzu (Underwater Diving Working Group; Submarine Escape and Rescue Group)" - przekazał kmdr por. Maślak.

Pracownicy Centrum będą także wspomagać wojsko poprzez pracę w zespołach zadaniowych związanych z opracowaniem wymagań taktyczno-technicznych dla nowego sprzętu wojskowego przeznaczonego do wykonywania działań podwodnych.

Centrum będzie zajmować się kształceniem kandydatów na żołnierzy zawodowych na kierunku mechatronika w specjalności prace podwodne, którzy z chwilą ukończenia studiów drugiego stopnia będą posiadać wojskowe kwalifikacje młodszego nurka i kierownika nurkowania.

Ten tryb szkolenia wdrożono już w uczelni, pierwsi absolwenci tego kierunku ukończyli studia w roku 2023. "Ponadto planowane jest, w ścisłej kooperacji z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, wdrożenie nowego modelu kształcenia personelu medycznego w zakresie wojskowych kwalifikacji oficera lekarza nurkowego i lekarza nurkowego" - podano na stronie uczelni.

W ramach działalności dydaktycznej Centrum zajmuje się także szkoleniem kursowym kadry MON w ramach systemu doskonalenia żołnierzy zawodowych.

Koncepcja ACTP została opracowana w wyniku prac analitycznych na polecenie podsekretarza stanu w MON przez kmdr rez. dr hab. inż. Adama Olejnika – kierownika Katedry Technologii Prac Podwodnych AMW i kmdr Andrzeja Ogrodnika – szefa Oddziału Ratownictwa IMW DG RSZ w roku 2017.

Siedziba ACTP ma kilka modułów funkcjonalnych: techniczny, medyczny, dydaktyczny, akademicki oraz ogólny. Wszystkie moduły zostały zaplanowane w obrębie jednego budynku i jego otoczenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0602 4.1422
EUR 4.2303 4.3157
CHF 4.4917 4.5825
GBP 5.0973 5.2003

Newsletter