Był jednym z budowniczych gdyńskiego portu. Lokalizacja, projekt, budowa i rozwój tego miejsca to jego dzieło. Mowa o inż. Tadeuszu Wendzie. 23 lipca przypada 161. rocznica jego urodzin. Z tej okazji w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości.
Gdynia pamięta o ludziach, którzy mieli wpływ na jej historię oraz wnieśli znaczący wkład w powstanie miasta i portu. Jedną z takich osób był Tadeusz Wenda. We wtorek, 23 lipca będziemy uroczyście świętować 161. rocznicę urodzin inżyniera.
Oficjalne uroczystości odbędą się o godz. 12.00 na ostrodze molo Rybackiego, gdzie znajduje się pomnik Tadeusza Wendy. Uświetni je wojskowa asysta honorowa.
Podczas wydarzenia nie zabraknie przemówień okolicznościowych. Uroczystości zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem budowniczego gdyńskiego portu.
Tadeusz Apolinary Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku. Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów. Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania – od wyboru lokalizacji poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni – były dziełem Tadeusza Wendy. Przez lata zdobył on uznanie i szacunek zarówno jako wybitny inżynier, jak i zaangażowany patriota i życzliwy człowiek. Kiedy w 1937 roku odchodził w stan spoczynku, pozostawił Gdynię jako najnowocześniejszy i drugi pod względem przeładunków port na Bałtyku.
Czytaj także:
Mający prawie trzy metry wysokości monument inż. Tadeusza Wendy, został odsłonięty w maju 2021 roku, w rocznicę rozpoczęcia budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków, którą datuje się na 29 maja 1921 roku. Pomnik stanął na ostrodze mola rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego.
Lew/Gdynia.pl
Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch