Pod koniec kwietnia Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejną pre umowę w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Dotyczy ona przeglądu i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, znajdujących się we właściwości Urzędu Morskiego w Gdyni (województwo pomorskie oraz warmińsko-mazurskie).
Przewidywana data zakończenia realizacji projektu to koniec 2025 roku a jego szacunkowy koszt wynosi 2 mln zł (w tym 1,59 dofinansowania w ramach UE).
W ramach projektu przewiduje się weryfikację i aktualizację metodyki opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, przegląd i aktualizację map od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych. Ilość regionów wodnych i obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, dla których zostaną sporządzone mapy, będzie wynikać z aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza i morskich wód wewnętrznych. W ramach projektu zakupiony zostanie również sprzęt i oprogramowanie niezbędne do weryfikacji map.
Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego wynikają z ustawy Prawo wodne i są niezbędne dla wykonania postanowień unijnej Dyrektywy Powodziowej.
"Mapy przygotowują dyrektorzy urzędów morskich i przekazują Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Stanowią one integralny element map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego dla całego kraju. Aktualnie obowiązujące mapy dostępne są na Hydroportalu ISOK" - powiedziała dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Cele szczegółowe projektu to:
- wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego;
- opracowanie i aktualizacja dokumentów strategicznych/planistycznych w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.
rel (UMG)
Rys.: Hydroportal ISOK