W Polsce znajduje się wiele muzeów o różnorodnej tematyce. Wśród nich są także placówki, które prezentują morską i żeglarską spuściznę naszego kraju. W ich murach można zobaczyć eksponaty związane z historią żeglarstwa i rybołówstwa, a także militaria.
Najsłynniejszym tego typu obiektem, który jest w całości poświęcony tej tematyce, jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Oprócz niego, osoby nią zainteresowane mogą odwiedzić także inne, mniejsze i większe muzea, które odkryją przed nami fascynujący świat ludzi morza.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Pierwszym i jedynym zarazem muzeum w naszym kraju, które zostało w całości poświęcone tematyce morskiej i żeglarskiej, jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. To duży, składający się z 9 oddziałów obiekt, który działa od 1960 r. Aby zapoznać się ze wszystkimi jego atrakcjami oraz w pełni nasycić się tą tematyką, warto spędzić w Gdańsku przynajmniej kilka dni. Turyści, którzy planują odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca oraz poszukują komfortowego zakwaterowania w Trójmieście lub w okolicy, najlepsze oferty noclegów znajdą na Nocowanie.pl - największym polskim portalu turystycznym z rezerwacjami online.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku stoi na straży pamięci o morskim dziedzictwie kulturowym naszego kraju. Jego główna siedziba mieści się na wyspie Ołowiance, gdzie goście mogą podziwiać m. in. galerię malarstwa marynistycznego oraz wystawę poświęconą związkom naszego kraju z morzem. Tuż przy budynku zacumowany jest natomiast statek-muzeum Sołdek - pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej.
Więcej wartościowych informacji o morzu można zdobyć odwiedzając Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. To nowoczesny obiekt i interaktywne muzeum, w którym można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o morzu, statkach, portach i stoczniach. Coś dla siebie w jego progach znajdą także najmłodsi – specjalnie z myślą o rodzinach przygotowana została bowiem wystawa interaktywna "Ludzie-Statki-Porty", która ma na celu zapoznanie turystów m. in. z tajnikami sterowania statkiem, podróżami batyskafem, a także procesami odpowiedzialnymi za powstawanie tsunami.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Kolejne muzeum poświęcone tematyce morskiej mieści się w Gdyni i można je odwiedzić przy okazji zwiedzania Narodowego Muzeum Morskiego. Otwarta w 2012 r., siedziba Muzeum Marynarki Wojennej dysponuje czterema w pełni klimatyzowanymi kondygnacjami wystawowymi, kompletnie wyposażoną salą audiowizualną, biblioteką oraz częścią kawiarnianą. Na ostatnim piętrze budynku znajduje się natomiast taras widokowy otwarty na zjawiskową panoramę miasta.
W Muzeum Marynarki Wojennej prezentowane są eksponaty poświęcone historii i tradycji polskiej marynarki wojennej. Na turystów czekają tu m. in. obrazy wielkich marynistów polskich, modele dawnych żaglowców, sprzęt nurkowy, pamiątkowe zbiory orderów i odznaczeń oraz liczne fotografie, mapy, tablice, umundurowanie i wiele innych przedmiotów prezentujących fascynującą historię i tradycję polskiej marynarki wojennej.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
W Świnoujściu mieści się kolejne, tematycznie związane z morzem muzeum, które warto odwiedzić. Jest to muzeum poświęcone rybołówstwu, ale nie tylko! Odwiedzając je, można bowiem zarówno poznać fascynującą historię dziejów połowów, jak i zobaczyć żywe okazy zwierząt i roślin morskich. Obiekt dzieli się na trzy odrębne działy - przyrodniczy, morski i historyczny, z których każdy poświęcony jest innej tematyce.
W dziale przyrodniczym zwiedzający mają okazję zobaczyć żywe i spreparowane okazy przyrody ożywionej (np. piranie, żółwie, ryby morskie i oceaniczne) i nieożywionej (np. skamienieliny i bursztyny), w dziale morskim czekają na nich wystawy historycznych narzędzi wykorzystywanych do połowu ryb, modele starych statków, a także przyrządy wykorzystywane do nawigacji. Dział historyczny zawiera natomiast eksponaty prezentujące historię Świnoujścia i codzienne życie jego dawnych mieszkańców.
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
Hel to kolejna miejscowość, na terenie której funkcjonuje muzeum poświęcone tematyce morskiej. Jest ono jednak inne niż pozostałe – Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zostało bowiem utworzone z inicjatywy pasjonatów tematyki wojskowej i morskiej. Dziś jest natomiast częścią Helskiego Kompleksu Muzealnego. Tematyka muzeum skupia się wokół historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel i marynarki wojennej.
Wystawy tematyczne są dostępne w obiektach dawnej niemieckiej artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein" oraz na odrestaurowanym stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego. Podczas wizyty w tym miejscu można zobaczyć m. in. pokój komendanta działa, izbę oficerską i ambulatorium wojskowe oraz obejrzeć przeróżne miny morskie.