Inne

W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 29 września br. po raz kolejny obradował Konwent Morski. Głównym punktem programu był premierowy pokaz filmu biograficznego o kapitanie żeglugi wielkiej Zbigniewie Sulatyckim pt. „Stracić z oczu brzeg”.

Konwent Morski tworzą ludzie morza, pracujący pod kierunkiem kpt. ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego, dla którego największą inspiracją jest Eugeniusz Kwiatkowski, założyciel polskiej gospodarki morskiej i twórca jej największych sukcesów w okresie II Rzeczpospolitej.

W obradach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, przedstawiciele różnych formacji wojskowych i służb mundurowych, władz polskich uczelni oraz przedsiębiorstw branży morskiej.

W nadesłanym do uczestników Konwentu Morskiego nagraniu zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

Dostęp do morza, własne stocznie, porty i terminale przeładunkowe to tak naprawdę miara naszej suwerenności. O tym, jaką wagę ma dostęp do morza przypominały nam ostatnie kryzysy. (…) Wzmacnianie gospodarki morskiej jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Pod koniec 2016 roku rząd zyskał bezcenne wsparcie w postaci Konwentu Morskiego. Dzięki Państwu zyskaliśmy wizję, a co ważniejsze – wiedzę potrzebną do przekładania tej wizji na rzeczywistość. (…) Dziękuję Panu kpt. Zbigniewowi Sulatyckiemu. Jestem pewien, że ten Konwent Morski będzie kolejnym, który pozwoli jeszcze bardziej nasz kraj na morze, a Polska otwarta na Bałtyk to Polska z morzem otwartych możliwości dla naszej całej gospodarki – mówił w nadesłanym do uczestników nagraniu premier Mateusz Morawiecki.

Wyrazy wdzięczności wyraził również wicepremier Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez posła Kacpra Płażyńskiego.

(…) Dziękuję Panu Kapitanowi za jego całe życie wypełnione gorliwą służbą Panu Bogu, Kościołowi, sprawie polskiego morza oraz naszej Ojczyzny. Całej wspólnocie Konwentu Morskiego dziękuję za szlachetne zaangażowanie w dzieło odbudowy polskiej gospodarki morskiej oraz rozwoju wybrzeża.

W skład Konwentu Morskiego powołano dwie osoby. Z rąk kpt. ż. w. inż. dr. h.c. Zbigniewa Sulatyckiego nominacje otrzymali - prezes Fundacji Rozwoju Gospodarczego im. kpt. ż. w. inż. Zbigniewa Sulatyckiego Robert Gut - na pierwszego zastępcę przewodniczącego Konwentu oraz Bartłomiej Obajtek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Ponadto, w trakcie przemówienia kpt. Zbigniew Sulatycki mianował Roberta Guta na swojego następcę prosząc go o pełne wsparcie jego działań w ramach prac Konwentu Morskiego.

Bardzo się cieszę, że macie ochotę współpracować dla dobra naszej Ojczyzny. To zadanie, które wybitny noblista Rabindranath Tagore napisał w swoim wierszu „Spałem i śniłem, że życie jest radością. Obudziłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zobaczyłem, że służba jest szczęściem”. Służba, szacunek i współpraca są naprawdę bardzo ważne – mówił kpt. Sulatycki.

„Stracić z oczu brzeg”

Wydarzeniu towarzyszył premierowy pokaz filmu „Stracić z oczu brzeg”. Wspomnienie pierwszego spotkania kpt. Zbigniewa Sulatyckiego z żaglowcem Dar Pomorza stało się kanwą opowieści o życiu Kapitana, o tym, co ważne w pracy na morzu, a także o roli gospodarki morskiej dla rozwoju Polski.

Wolność i solidarność to były dewizy Pana Kapitana, które wiodły go przez morza i oceany, ale wiodły go przede wszystkim po morzach polityki. Zawsze służył swoją radą, umysłem i gorącym sercem wielu pokoleniom polityków – mówił w filmie premier Morawiecki.

Chcąc służyć Polsce skoncentrował się na tej dziedzinie, na której najlepiej się znał. (…) Odbudowywał polską gospodarkę morską i podejmował tutaj ogromną ilość różnych inicjatyw, które gromadziły ludzi zainteresowanych tą samą tematyką, a przede wszystkim mających ten sam cel, żeby polska gospodarka morska znowu istniała, żeby znowu była podstawą gospodarki wybrzeża – dodawał z kolei Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 w Skarżysku Kamiennej. Ukończył Technikum Elektryczne we Wrocławiu i Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie, studiował w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej uzyskał w 1973 roku w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Pracował m.in. w Polskich Liniach Oceanicznych, Urzędzie Morskim w Gdyni, Kapitanacie Portu, a także jako kapitan statków, pilot morski, ekspert przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w Gdyni. W 1990 roku został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Współtworzył wiele raportów na temat stanu środowiska Zatoki Gdańskiej, rybołówstwa, przemysłu stoczniowego.

Od 1980 r. – członek Solidarności i Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, współpracuje z wieloma instytucjami polonijnymi na świecie, od 2016 roku przewodniczy Konwentowi Morskiemu. Kpt. Sulatycki został uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Film, produkcji Fundacji Rozwoju Gospodarczego im. kpt. ż. w. inż. Zbigniewa Sulatyckiego, prawdopodobnie jeszcze w październiku br. będzie można obejrzeć w Telewizji Polskiej. Wsparcia finansowego udzieliła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter