Inne

W czwartek 22 bm. rozpoczął się dwudniowy finał III Forum Morskiego Radia Gdańsk. W piątek 23 bm. wieczorem, w trakcie uroczystej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wręczono nagrody w kategorii „Statek Roku” oraz „Żagiel Roku”. Pierwszy tytuł otrzymał statek pożarniczy Strażak-28 ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA, zaś laureatami nagrody „Żagiel Roku” zostali kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Nagrodę „Statek Roku” odebrał Dariusz Jaguszewski, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

Tak się składa, że dziś w naszej stoczni obchodziliśmy Dzień Stoczniowca. Ta nagroda, w tym szczególnym dniu, to dla nas wszystkich ogromne wyróżnienie. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie decyzja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, który nam zaufał i powierzył realizację tego trudnego zadania. Ktoś mógłby powiedzieć, co w tym specjalnego - niecałe 37 metrów długości... jednak jest to jednostka przeznaczona do wielu trudnych operacji jak holowanie, asystowanie i gaszenie pożarów. Chciałbym podziękować całej ekipie ze Szczecina, która z nami współpracowała za perfekcyjną współpracę. Podziękowania dla wszystkich mediów województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego za zauważenie tego projektu i tego statku, jako jednostki nietypowej i skomplikowanej. To już trzecia nagroda „Statek Roku”, jaką otrzymała nasza stocznia. Dziękujemy i... nie odpuszczamy! – powiedział Dariusz Jaguszewski.

Nagrodzony statek Strażak-28 Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku dołączył uroczyście do floty Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w grudniu ubiegłego roku. Jednostka jest przystosowana m.in. do walki z pożarami na zbiornikowcach LNG i sprawowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego na akwenach portów morskich Szczecin, Police i Świnoujście. Mierzy 29,2 m długości oraz 10,47 m szerokości, a zanurzenie konstrukcyjne wynosi 3,45 m. Strażak-28 rozwija max. prędkość do 12 węzłów.

W tej kategorii kapituła konkursowa Forum Morskiego Radia Gdańsk nominowała także 27-metrowy holownik Fairplay-37 zaprojektowany z myślą o operacjach przy budowie morskich farm wiatrowych, zbudowany przez spółkę Safe dla  armatora Fairplay Towage Polska. Wśród nominowanych znalazł się również luksusowy motorowy jacht transoceaniczny ACE C144s, który powstał w Stoczni Conrad SA z Gdańska, przekazany do czarteru klientowi ze Szwajcarii.

Nagrodę „Żagiel Roku” w imieniu kpt. ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego odebrał Piotr Gawron, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej. Z tej okazji odczytał list dyrektora adresowany do uczestników uroczystej gali.

Bardzo dziękuję za dostrzeżenie budowy nowej infrastruktury i wyjątkowe wyróżnienie, jakim jest „Żagiel Roku” Radia Gdańsk. Urząd Morski w Gdyni w ramach swoich kompetencji zrealizował oraz jest w trakcie realizacji wielu inwestycji hydrotechnicznych, które finansowane były, jak i są realizowane ze środków budżetu państwa, jak i z Unii Europejskiej. Najbardziej skomplikowaną i niezwykle ciekawą inżynieryjnie inwestycją wśród nich jest bez wątpienia budowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a szczególnie jej pierwszy etap budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (…).”.

„Żaglem Roku” uhonorowano ministra Marka Gróbarczyka. Nagrodę odebrała Barbara Olczyk, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni.

Tegoroczna edycja Forum Morskiego została poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz szczególnie kluczowemu, w mojej ocenie, tematowi, rozwojowi morskich farm wiatrowych w basenie Morza Bałtyckiego. Jest to niezwykle ważny aspekt, zważywszy na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą. Podejmowanie działań zmierzających do zabezpieczenia stabilności rodzimego przemysłu oraz niezależności energetycznej naszej Ojczyzny powinna być priorytetem (…)” - napisał w liście odczytanym przez Barbarę Olczyk minister Marek Gróbarczyk. 

Finał III Forum Morskiego Radia Gdańsk, odbywający się w dniach 22 i 23 czerwca to także cykl debat o gospodarce morskiej. Przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wzięli udział w debatach w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna.

Dyskusje toczyły się wokół tematów: „Morskie farmy wiatrowe ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki. Jak efektywnie połączyć ekologię z rozwojem przemysłowym, biorąc pod uwagę też inne źródła czystej energii?”, „Zielona energia. Jak efektywnie ją magazynować?”, „Bezpieczeństwo przemysłu morskiego. Mapa zagrożeń i szanse rozwoju. Fregata Miecznik – nowy wymiar bezpieczeństwa Polski w obliczu toczącej się wojny”, „Polskie porty – Droga Czerwona, transport kolejowy i intermodalny”, „Dobry stan środowiska wód morskich Bałtyku dla przyszłych pokoleń. Przyczyny i skutki eutrofizacji. Zanieczyszczenie Bałtyku pozostałościami po II wojnie światowej”.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter