Portal Trade.gov.pl od lat wspomaga polskich eksporterów. Teraz jest dostępny także w mediach społecznościowych - przekazał PAP wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
Wiceminister zwrócił uwagę, że celem zmodernizowanego portalu Trade.gov.pl, którego operatorem jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, jest wsparcie polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój firmy na rynkach międzynarodowych. To też narzędzie dla inwestorów spoza Polski.
"Staramy się, aby portal odpowiadał na potrzeby polskich przedsiębiorców jak i inwestorów zagranicznych" - wskazał Piechowiak.
Wiceminister przekazał, że portal rozszerzył swoją działalność także o media społecznościowe takie jak: Facebook (www.facebook.com/tradegovpl), Twitter (twitter.com/trade_gov_pl ) oraz LinkedIn (www.linkedin.com/company/eksport-import-inwestycje-trade-gov-pl/).
Wiceszef MRiT przypomniał także, że w anglojęzycznej zakładce "Polish companies" przedsiębiorstwa mogą umieszczać swoje wizytówki, wzmacniając w ten sposób pozycję swojej marki i promując się na arenie międzynarodowej.
Portal jest "żywy", co oznacza, że regularnie uzupełniany jest o informacje przydatne w działalności za granicą. Za pomocą wyszukiwarki można np. wybrać potencjalny kierunek eksportu i poznać charakterystykę danego rynku, zapoznać się ze specyfiką działalności w niektórych gałęziach gospodarki. Dla kluczowych kierunków eksportu dostępna będzie również prognoza w horyzoncie 5 lat. Poza danymi analitycznymi przedsiębiorcy znajdą również przewodniki, artykuły, kalendarz wydarzeń lokalnych i międzynarodowych oraz aktualności z rynków zagranicznych.
Wiele do uzupełnienia i poprawy pozostaje na portalu Trade.gov.pl, jeśli chodzi o morskie sektory gospodarki, np. przemysł okrętowy. Statki i przemysł okrętowy (czasem określany jako stoczniowy) zostały wrzucone do jednego worka z zupełnie odrębną branżą - produkcji jachtów i łodzi - w dziale "Jachty, statki i łodzie", co jest poważnym błędem merytorycznym. W opisie branży miejsca dla przemysłu okrętowego zabrakło, mowa jest tylko o jachtach. Podobnie jest w zestawie dołączonych raportów rynkowych. Wśród "przydatnych kontaktów" zamieszczono jedynie adres Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego, pomijając reprezentujący znacznie większą branżę budowy, remontów i wyposażenia statków Związek Pracodawców "Forum Okrętowe".
Michał Boroń (PAP); PBS (PortalMorski.pl)