PGE Baltica, odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. W czwartek, 8 września, list intencyjny w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej podpisali prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej, Dariusz Lociński - prezes PGE Baltica i Mariusz Witoński - prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Chcę wyrazić wielką radość, że tego typu umowa powstaje. Umowa, w której strategicznym partnerem staje się jeden z największych przyszłych operatorów i budowniczych morskich farm wiatrowych. To dla nas wielka szansa na wspólne zbudowanie kompetencji, na konkurowanie na tym rynku, a w przyszłości, na wielki sukces, czyli niezależności energetycznej w Polsce – powiedział prof. Krzysztof Wilde.
Dla PGE Baltica to wielkie wydarzenie, dlatego że strategia PGE Baltica przykłada duże znaczenie do wykorzystania local content w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jednym ze sposobów realizacji tego celu jest ścisła współpraca z polską nauką – mówił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
Z Politechniką Gdańską łączą nas już projekty badawczo-naukowe oraz współpraca przy realizacji specjalności dotyczącej projektowania i budowy morskich systemów energetycznych na studiach magisterskich z oceanotechniki. Chcemy jednak jak najpełniej wykorzystać potencjał współpracy, szczególnie przy kształceniu kadr tak potrzebnych naszej branży. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w istniejące od kilku lat i cieszące się już dobrą renomą studia podyplomowe z obszaru morskiej energetyki wiatrowej. – To istotny element w budowaniu nowego, strategicznego sektora biznesu, a co się z tym wiąże, budowaniu bezpieczeństwa energetycznego i transformacji energetycznej. Tylko takie przedsięwzięcia są realnym kierunkiem rozwoju – powiedział Dariusz Lociński.
PGE Baltica liczy na wieloletnią współpracę z uczelnią. Prowadzone są rozmowy o stworzeniu kolejnego kierunku studiów podyplomowych z zakresu Offshore, bardziej sprofilowanego od dotychczasowego programu.
W grę wchodzą też możliwości współpracy m.in. przy studiach inżynierskich, szkolenia, warsztaty, wspólnie organizowane wizyty studyjne dla uczniów szkół średnich – przyszłych studentów oraz kolejne wspólne inicjatywy naukowo-badawcze związane z projektami realizowanymi na morzu przez Grupę PGE – dodał prezes zarządu PGE Baltica.
Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła studia podyplomowe „Morska Energetyka Wiatrowa”. Prowadzone w Instytucie Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej powstały w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Kadr dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej. Podczas dotychczasowych pięciu edycji ze studiów skorzystało ok. 270 osób. Ich szósta edycja rozpoczyna się w październiku. Partnerem studiów jest Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej z siedzibą w Gdyni. Od jesiennej edycji PGE Baltica będzie partnerem studiów, a wśród wykładowców pojawią się przedstawiciele kadry zarządczej spółki.
PGE Baltica współpracuje z uczelniami i instytucjami naukowymi również w ramach wspólnych projektów naukowo-badawczych na rzecz własnych przedsięwzięć – morskich farm wiatrowych budowanych na Morzu Bałtyckim. Wiosną tego roku PGE Baltica rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, uruchamiając studia podyplomowe z zakresu zarządzania ryzkiem w obszarze offshore. Politechnika Gdańska we współpracy z PGE Baltica utworzyła na studiach magisterskich z oceanotechniki specjalność poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. W lecie tego roku w ramach wspólnej inicjatywy Grupy PGE i Uczelni Łazarskiego uruchomiony został nabór na pierwsze w Polsce studia podyplomowe przygotowujące ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w offshore wind.
Doświadczenia przy współpracy z uczelniami są bardzo dobre i dlatego też bez wahania staramy się ją rozszerzać. Obszar zagadnień, który jest w tej chwili do rozpoznania i stanowi pola potencjalnej współpracy w obszarze offshore wind, jest ogromny – spuentował Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w dniu międzynarodowej konferencji Baltic Windustry: industrial research in offshore wind Energy, której spółka PGE Baltica była strategicznym partnerem.
Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl