21 czerwca 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój UMG.
"Uniwersytet powinien być miejscem debat i dyskusji, a także polem ścierania się różnych poglądów. Dzięki licznym konferencjom oraz szerokiej ofercie edukacyjnej, ukierunkowanej m.in. na rozwój branży morskiej i wyznaczaniu nowych kierunków na przyszłość, Uniwersytet Morski w Gdyni z każdym rokiem przyczynia się do rozwoju szkolnictwa morskiego w Polsce" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Uroczyste posiedzenie senatu uczelni stało się okazją do wręczenia nagród i odznaczeń państwowych, a także nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu.
Podczas uroczystości wręczone zostały trzy nagrody specjalne o różnym charakterze. Nagroda specjalna "Ulisses Award" została przyznana kapitanowi Szczepanowi Kowalewskiemu. Nagrodę "Zdobywcy Mórz i Oceanów", za szczególne zasługi dla morskości uczelni, otrzymał kapitan żeglugi wielkiej Artur Król. Z kolei medal za zasługi dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został wręczony dyrektorowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego dr. Januszowi Karpowi. Pracownicy uczelni otrzymali medale: złoty, srebrny i brązowy za długoletnią służbę.
Uroczystość zakończyła się odsłonięciem tablicy z nazwiskami doktorów Honoris Causa w holu głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Zaczęło się od zaślubin Polski z morzem w lutym 1920. Ten powrót RP nad Bałtyk był zaczynem do budowy Polski morskiej, której ważnym etapem była podjęta 17 czerwca decyzja o powołaniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Jej spadkobierca - Uniwersytet Morski w Gdyni - świętuje dziś 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce.
Rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie podpisał 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski. Tego samego dnia szef Departamentu dla Spraw Morskich kadm. Kazimierz Porębski powołał władze uczelni - inż. Antoniego Garnuszewskiego mianował dyrektorem, kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego inspektorem Szkoły i kierownikiem Wydziału Nawigacyjnego, a inż. Kazimierza Bielskiego - kierownikiem Wydziału Mechanicznego.
Aby uczcić tamte wydarzenia sprzed wieku Uniwersytet Morski w Gdyni obchodzi w ciągu roku dwukrotnie Święto Szkoły - w czerwcu i w grudniu, by upamiętnić podniesienie polskiej bandery na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie 8 grudnia 1920 roku.
Podczas uroczystości na gmachu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni również podniesiono biało-czerwoną banderę Polskiej Marynarki Handlowej. To wyjątek od reguły, gdyż tradycyjnie banderę podnosi się wyłącznie na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Gdyńska Uczelnia ma ten wyjątkowy przywilej podczas obchodów Święta Szkoły.
Sztandar Uniwersytetu Morskiego został uroczyście wprowadzony o godzinie 8.00 w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, w obecności zgromadzonych na placu przed Uczelnią członków Senatu UMG, pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu. Podniesieniu bandery towarzyszył Hymn Państwowy.
Po podniesieniu bandery uroczystości przeniosły się do kościoła oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni. O uroczystą oprawę mszy zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.
Kolejnym punktem uroczystości było uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG w auli im. T. Meissnera w budynku głównym uczelni. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Senatu, przedstawiciele Rady uczelni i zaproszeni goście, wśród nich prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
rel (MI, Miasto Gdynia)