Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi nowy konkurs dla przedsiębiorców z obszaru wód śródlądowych i morskich, finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do zdobycia nawet 2 mln euro dofinansowania. Wnioski o udzielenie wsparcia można składać do 31 marca.
„Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” to część programu „Rozwój przedsiębiorczości Innowacje”. Realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszy Norweskich, ma na celu zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców z obszaru wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia poprzez działania prowadzące do wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań rozwijających działalność gospodarczą przedsiębiorcy.
Projekty składane w konkursie powinny dotyczyć działalności gospodarczej związanej z szeroko rozumianą gospodarką wodną i zrównoważonym rozwojem wód morskich lub śródlądowych lub ich bezpośredniego otoczenia.
Aspektem nieobowiązkowym, ale bardzo pożądanym jest realizacja projektów w partnerstwie z podmiotem norweskim (wszystkie projekty partnerskie będą premiowane dodatkowymi punktami podczas oceny wniosków o udzielenie grantu), a także uwzględnienie w rezultatach projektu kwestii środowiskowych tj. zwiększenia poziomu ochrony i czystości wód morskich lub śródlądowych.
O wsparcie mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność związaną z turystyką, zrównoważonym rozwojem lub dbałością o ochronę środowiska w obszarze wodnym. Ważnym jest, aby prowadzona przez nich działalność gospodarcza była zarejestrowana na terytorium Polski, potwierdzona wpisem do odpowiedniego rejestru.
Konkurs zakłada również, że o dofinansowanie mogą zabiegać ci przedsiębiorcy, którzy zamknęli przynajmniej jeden rok obrotowy i przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym, w okresie ostatnich trzech lat, a ich przychody ze sprzedaży towarów i usług nie były niższe niż 20 tys. euro.
Niektóre inwestycje np. w rybołówstwo i akwakulturę są działaniami wykluczonymi z możliwości wsparcia w programie, a część podmiotów ma ograniczone możliwości otrzymania dofinansowania - to m.in. transport wodny.
Przedsiębiorcy, którzy działają w tym obszarze, mają możliwość otrzymania dofinansowania tylko na wybrane typy projektów, np. na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub zwiększenie efektywności energetycznej. Nie mogą jednak realizować klasycznych inwestycji, czyli zakupu taboru transportu wodnego.
Program przewiduje dofinansowanie o wartości od 200 tys. euro, do maksymalnie 2 mln euro.
Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje, np. zakup maszyn, roboty budowlane, eksperymentalne prace rozwojowe oraz usługi doradcze. Beneficjent musi zapewnić wkład własny w postaci środków pieniężnych w wysokości co najmniej 20 procent całkowitego kosztu projektu. Inicjatywa może być realizowana samodzielnie, jednak pożądana jest współpraca z podmiotem prawa norweskiego.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków. Niezbędne jest dołączenie tabeli finansowej, kalkulacji kosztów inwestycji oraz projekt umowy partnerskiej, w przypadku, gdy była ona zawierana.
Sukcesy beneficjentów
W poprzedniej edycji przedsiębiorcy bardzo wysoko postawili poprzeczkę. Projekty były spójne, dobrze przemyślane oraz uwzględniały zasady zrównoważonego rozwoju. Firmy postawiły nie tylko na rozwój własny, ale również na zagadnienia związane z polepszeniem sytuacji środowiska naturalnego. Uwzględnianie kwestii ekologicznych nie jest wymogiem konkursowym, ale patrzymy na to bardzo przychylnie – skomentowała Monika Karwat-Bury z PARP.
W minionej edycji konkursu dofinasowanie otrzymał m.in. projekt Jachtmat, zgłoszony przez firmę Nyachts - właściciela strony NaCzarter.pl - jednego z liderów czarteru jachtów on-line w Polsce. Efektem projektu będzie wprowadzenie na rynek sieci platform Jachtomat zlokalizowanych na terenie Wielkich Jezior Mazurskich, których działanie polega na błyskawicznym i prostym udostępnieniu floty jachtów klientom w modelu jacht sharing (automatycznej usługi wynajmu jachtów).
Dofinansowanie otrzymał również projekt Agnieszki Chorzeli, którego celem jest stworzenie takiego portu śródlądowego, położonego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad brzegiem jeziora Tajty, który pozwoli na cumowanie 18 jednostek pływających. W ramach projektu zaplanowano wykonanie profesjonalnej przystani składającej się m.in. ze slipu do wodowania łodzi, z dwóch pomostów brzegowych, pomostów pływających oraz infrastruktury noclegowej.
Biorąc pod uwagę fakt, że projekty w ramach tego schematu mogą jednocześnie przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód morskich, śródlądowych lub ich bezpośredniego otoczenia, być może znajdą się w tej edycji takie, których założeniem będzie dekarbonizacja żeglugi i redukcja emisji szkodliwych w spalinach, ograniczenie rozprzestrzeniania obcych gatunków inwazyjnych w wodach balastowych czy też zastosowanie przyjaznych dla środowiska farb okrętowych lub energooszczędnych technologii stoczniowych (w procesach budowy i remontów statków), tak pożądanych wobec obecnych przepisów środowiskowych.
Wnioski w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” można składać od 1 lutego do 31 marca 2022 r.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych