Inne

Swój pierwszy ważny jubileusz obchodzi Konwent Morski. Tworzą go ludzie morza, pracujący pod kierunkiem kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, dla którego największą inspiracją jest Eugeniusz Kwiatkowski, założyciel polskiej gospodarki morskiej i twórca jej największych sukcesów w okresie II Rzeczpospolitej.

Sopot, Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Kołobrzeg, Toruń, Ustka, Elbląg. Osiem miast, dwanaście spotkań, dziesiątki godzin rozmów, prezentacji i dyskusji, ponadto dokumenty, opracowania, opinie, rekomendacje – to dotychczasowy plon pracy 42 przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej, zaangażowanych w działania Konwentu Morskiego.

Wśród nich nie ma ludzi przypadkowych. Wszyscy zostali powołani na wniosek przewodniczącego Konwentu, kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, przez ministra gospodarki morskiej.

Pięć lat temu, powołując Konwent Morski chciałem, aby to ciało opiniodawczo-doradcze pełniło istotną, znamienną wręcz rolę w kształtowaniu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wspomina Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej w Ministerstwie Infrastruktury.

Ważnym dla mnie aspektem jest konfrontowanie zamysłów i planów z punktem widzenia zasiadających w Konwencie specjalistów. Zawodowo pełnią oni przeróżne funkcje, począwszy od kapitanów żeglugi wielkiej jak i śródlądowej, przez rektorów, prorektorów, dziekanów i dyrektorów uczelni oraz szkół morskich, dalej przez prezesów i dyrektorów czołowych przedsiębiorstw branżowych, aż po przedstawicieli służb mundurowych i duchowieństwa, jak również mechaników i rybaków – charakteryzuje skład Konwentu wiceminister infrastruktury dodając, że prowadzenie dialogu i wyciąganie wniosków z dyskusji tak znamienitego grona profesjonalistów jest podstawą racjonalnego działania i obierania najbardziej optymalnych rozwiązań.

Etos Eugeniusza Kwiatkowskiego

Uważam, że przewodniczącemu Konwentu, kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu udało się coś, z czym wcześniej mieliśmy do czynienia jeszcze za czasów ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Chodzi o skład Konwentu, gromadzący zdecydowanie najlepszych polskich fachowców, związanych z gospodarką morską, że przypomnę choćby śp. prezesa Piotra Soykę, twórcę obecnego światowego poziomu polskiej grupy stoczniowej Remontowa Holding – dopowiada Andrzej Wróblewski, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej.

W jego opinii, staranny wybór wysokiej klasy specjalistów - i to z szerokiego spektrum branży morskiej - skutkuje tym, że ich opinie są miarodajne, a obrady Konwentu zawsze merytoryczne, dając bogaty materiał do przemyśleń dla ministra Marka Gróbarczyka.

To właśnie połączenie wysiłków bardzo różnych środowisk i wspólna praca na rzecz gospodarki morskiej była podstawą powołania Konwentu Morskiego. Takie było zamierzenie kpt. Zbigniewa Sulatyckiego, dla którego inspiracją i wzorem jest postać Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego Gdyni, ministra przemysłu i handlu, wicepremiera i ministra skarbu. To właśnie z jego działalnością związane są wielkie osiągnięcia II Rzeczpospolitej: budowa portu w Gdyni, powstanie polskiej floty handlowej, powiązanie Śląska z Wybrzeżem, budowa magistrali kolejowej Katowice-Gdynia, rozbudowa Warszawskiego Okręgu Przemysłowego, Stalowa Wola, Mościce, Centralny Okręg Przemysłowy…

Wszystko to było możliwe, ponieważ Kwiatkowski, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i 123 latach niewoli, gdy nasze państwo jeszcze nie istniało, potrafił przekonać i porwać za sobą do wspólnej pracy setki ludzi.

Wywodzili się z różnych zaborów, obszarów administracyjnych, kręgów kulturowych, ba - cywilizacyjnych. Różniło ich wszystko, łączyła miłość do Ojczyzny – podkreśla kapitan Sulatycki. I dodaje, że Kwiatkowski musiał pokonać wiele przeszkód, przełamując ogromne opory, ponieważ w tamtym czasie polityczne kłótnie i swary były nie mniejsze, niż dziś. Mimo to, dzięki Kwiatkowskiemu, budowa silnej gospodarki, bazującej na dostępie do morza, stała się celem nadrzędnym.

Cały artykuł można przeczytać w najnowszym, 39. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych, w centrach handlowych i na dworcach. Wejdź na www.polskanamorzu.pl i zamów prenumeratę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter