Historyczny proporzec Marynarki Wojennej zawisł w niedzielę na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Na najwyższą latarnię na polskim wybrzeżu wciągnięto go z okazji 103. rocznicy powstania formacji.
Przypominamy o tym, jak ważna jest Marynarka Wojenna w Świnoujściu, na zachodnich rubieżach, bo raczej niewiele osób z głębi lądu kojarzy to miasto z portem wojennym. Czcimy rocznicę, wciągając na ten najpiękniejszy maszt historyczny proporzec – powiedział PAP w niedzielę Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.
Wyjaśnił, że na latarni zawisł proporzec wykonany na wzór tego, którego formacja używała w okresie międzywojennym.
Jego powierzchnia to ok. 150 m kw., nie chcieliśmy pobić żadnego rekordu (wielkości). Chodziło o to, aby na tym pięknym, 68-metrowym maszcie był zauważalny z wielu kilometrów – powiedział Piwowarczyk. Dodał, że jeśli pozwolą na to warunki, proporzec będzie wisiał na latarni do zmroku.
Akcję zorganizowały Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, Świnoujska Organizacja Turystyczna, a także wolontariusze. Na latarni proporzec zawiesili alpiniści.
Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 r. rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego. Polska nie miała jeszcze wówczas dostępu do morza - czekała na jego uzyskanie jeszcze prawie półtora roku.
Pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 r. symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.
Po zakończeniu II wojny światowej polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 r. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.
Elżbieta Bielecka
Swoją drogą przykro,że II Dzielnica Śródmieścia Krakowa o tym zapomina!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.