Inne

Na początku 2021 roku Polska zgłosiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej swoją kandydaturę do członkostwa w Radzie IMO w kat. "C" w kadencji 2022-2023.

W pierwszej połowie grudnia br. państwa członkowskie IMO na 32 sesji Zgromadzenia Ogólnego będą głosowały w przedmiotowej sprawie. Działania wspierające Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie IMO podejmuje również Ośrodek ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków.

Ośrodek działa prężnie od wielu lat i to właśnie dzięki niemu mamy wysoką pozycję w IMO – podkreśla dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes zarządu PRS. - O dołączenie do tego organu staraliśmy się już kilka lat temu. Do końcowego sukcesu i przyjęcia kandydatury Polski do Rady IMO nie brakowało dużo. Obecnie przed nami kolejna wielka szansa i trzeba tu podkreślić, że na ten sukces pracuje cały zespół Ośrodka. Nie tylko studiując liczne dokumenty, ale koordynując prace sekcji, a także pośrednicząc w rozmowach z ministerstwem – zaznacza prezes PRS.

W połowie października br. w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie promujące polską kandydaturę do Rady IMO z ambasadorami, charge d’affairs oraz innymi przedstawicielami placówek dyplomatycznych państw członków IMO. Dyskusja przybliżyła potencjał i pokazała doświadczenie Polski w gospodarce morskiej i morskim szkolnictwie wyższym, które mogą przełożyć się na proces podejmowania decyzji korzystnych dla światowej żeglugi.

W procesie promocji naszego kraju wśród innych członków IMO, którzy będą decydować za niewiele ponad miesiąc w głosowaniu o składzie Rady IMO, aktywnie uczestniczą polskie uczelnie morskie, polskie porty i Ośrodek ds. IMO przy PRS, wspomagając władze naszego państwa w pozyskaniu jak największej liczby głosów.

To nie tylko prestiż. To ważny akces, także ze względu na rozwój polskiej gospodarki morskiej, znaczny wpływ dochodów z tego tytułu do budżetu państwa i na polską tradycję morską. Naszym największym atutem są sprawy związane z szeroko pojętą funkcją tworzenia kultury bezpieczeństwa i zarządzania środowiskiem, a także ochrony środowiska na morzu, zgodnie z celami określonymi przez organizację morską - podkreśla dr inż. Krzysztof Kołwzan, kierownik Ośrodka.

Za przyjęciem Polski do IMO przemawia m.in. nasze ponad 60-letnie członkostwo w IMO (od 1960 roku), aktywne zaangażowanie w działania IMO na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, ochrony środowiska morskiego i ułatwień w międzynarodowej żegludze morskiej. Polska również aktywnie uczestniczy w realizacji kształcenia i szkolenia w zawodach morskich oraz wsparcia marynarzy, rozwija nowe technologie i innowacje oraz zaopatrzenie statków w paliwa i ich zasilanie ze lądowych źródeł energii, prowadzi działania dla zwiększenia efektywności energetycznej statków i współdziałania statków i portów w ramach ułatwień w transporcie morskim.

Liczymy, że atuty naszego kraju zostaną docenione, a starania wszystkich zaangażowanych osiągną cel i Polska zostanie przyjęta do Rady IMO na najbliższą kadencję.

rel (PRS)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter