Inne

Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i zmiany zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów - powiedziała PAP kierownik zespołu energii i klimatu PIE Magdalena Maj.

"Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i w dalszej perspektywie zredukowanie darmowych uprawnień w większości branż w ciągu pięciu lat zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów, z mniej energochłonnym i mniej emisyjnym przemysłem i miksem energetycznym" - powiedziała PAP kierownik zespołu energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Magdalena Maj.

Zwróciła uwagę na fakt, iż obecnie energochłonność i emisyjność polskiego przemysłu jest wyraźnie wyższa, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

"Energochłonność Polski jest ok. dwukrotnie większa niż średnia UE i niż energochłonność Niemiec. Przemysł ciężki, taki jak produkcja stali stanowi trzon konkurencyjności polskiego przemysłu" - powiedziała Magdalena Maj.
Zwróciła uwagę, że polska gospodarka nie tylko konsumuje dużo energii, ale również emituje sporo dwutlenku węgla. "W porównaniu do EU28 wartość dodana polskiej gospodarki emituje 3 razy więcej dwutlenku węgla, w 2019 r. wartość tego współczynnika była na poziomie 633 gram/euro wartości dodanej, podczas gdy EU28 było to zaledwie 204 gramy/euro" - powiedziała.

Dodała, że Polska odnotowała sukcesy w dziedzinie ograniczania emisyjności i gospodarki.

"Mimo trudnej sytuacji wyjściowej w latach 90-tych, udało nam się oderwać ścieżkę realnego PKB od ścieżki emisji, co pokazuje, że poprawa jakości środowiska może odbywać się w warunkach dynamicznego wzrostu gospodarczego. Od 1995 r. gospodarka zwiększyła się 2,5-krotnie, podczas gdy emisje gazów cieplarnianych utrzymywane są na mniej więcej stałym poziomie. Wynika z tego, że emisje na jednostkę produktu są coraz mniejsze. W ostatniej dekadzie Polsce udało się zmniejszyć emisje CO2 na jednostkę produktu (euro wartości dodanej) o około 1/3" - wskazała Magdalena Maj.

Jej zdaniem, bez zmian w dziedzinie miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie jednak tracić konkurencyjność. "Polska straci pozycję, jaką miała w regionie m.in. dzięki niższym kosztom zatrudnienia. Dlatego potrzebne są działania na rzecz zmiany miksu i poprawy efektywności energetycznej" - dodała ekonomistka PIE.

Marek Siudaj 


Polski Instytut Ekonomiczny opublikował ostatnio raport "Foresight energetyczny Polski". Celem tego badania było uchwycenie możliwości i sposobu kształtowania się transformacji energetycznej w Polsce. Badanie zostało zrealizowane w grupie ekspertów reprezentujących naukę, biznes, administrację publiczną i organizacje pozarządowe, przy użyciu metody Delphi, wykorzystywanej do przewidywania długoterminowych procesów lub zjawisk, o których wiedza jest niewystarczająca lub niepewna.

Raport "Foresight energetyczny Polski" do pobrania w postaci pliku PDF (Adobe Acrobat).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter