Inne

W tym roku najtrudniejsze bałtyckie regaty mają swój jubileusz. W niedzielę, 19 września rozpocznie się 10-ta edycja wyścigu samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2021. 500 mil non stop, bez pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk ponownie przyciągnął wielu śmiałków. W tym roku na liście startowej rekordowa liczba 35 zawodników.

Trasa regat jest od wielu lat taka sama – start z Górek Zachodnich, prawą burtą dookoła Gotlandii i z powrotem. Zasady proste – trasę trzeba pokonać sterując solo, bez zawijania do portów i z zachowaniem przepisów oraz zasad dobrej praktyki morskiej. Żeglarze startują w dwóch klasach – ORC oraz Open, a bazą regat jest Marina Przełom w Górkach Zachodnich.

W tym roku lista startowa obejmuje 35 nazwisk i jachtów. Wśród nich weterani, tacy jak np. Ryszard Drzymalski (8-my start) czy Jerzy Matuszak (7-my start) oraz wielu innych z pulą 5-6-ciu Bitew na koncie, ale także aż 12 debiutantów. Najwyraźniej jubileusz ośmielił tych, którzy do tej pory się wahali. Na starcie nie zabraknie także żeglarzy z aspiracjami światowymi. Na swoim nowym jachcie wystartuje polski samotnik Szymon Kuczyński - żeglarz ma na koncie już dwa okrążenia globu i apetyt na kolejne wyzwania. Płyną także Jacek Chabowski oraz Tomasz Ładyko, którzy już w zeszłym roku uzyskali kwalifikację do regat OSTAR. Niestety edycja 2021 została odwołana i start odroczono na maj 2022. Bitwa będzie dla nich dodatkowym treningiem i formą przygotowania. Po raz pierwszy na starcie pojawi się żeglarskie małżeństwo – Marta i Adam Dobroch (oboje na Bitwie po raz pierwszy). Zobaczymy także samodzielnie zbudowany jacht – w roli żeglarza-szkutnika Krzysztof „Kris” Matuszewski.

Ten barwny skład zapowiada ciekawą rywalizację, sportowe emocje i wiele radości dla kibiców. Jak zwykle wyścig będzie można śledzić za pomocą trackingu satelitarnego Yellow Brick, a wydarzenia z wyścigu będą relacjonowane na bieżąco na łamach mediów społecznościowych oraz strony internetowej organizatora. Możemy się także spodziewać wielu relacji live.

Podczas ostatnich dziewięciu edycji Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland jesienny Bałtyk pokazał wszystkie możliwe oblicza. Od wielogodzinnych flaut po silny sztorm roku 2017 i 2019, kiedy regaty ukończył, odpowiednio, jeden i trzy jachty. Normą są też awarie, usterki i niespodziewane zdarzenia, które podgrzewają serca kibiców na lądzie, a zawodnikom dostarczają trudności, ale i niezapomnianych przeżyć. Co przyniesie Bitwa w tym roku? Tego nie wiemy, ale zawsze jest ciekawie i emocjonująco.

Jedno natomiast jest pewne – rozgrywki jak zawsze będą przygotowane i przeprowadzone z ogromną troską i zaangażowaniem, a dla żeglarzy będzie to wielka przygoda.

Bitwa to nie tylko wielki sprawdzian umiejętności żeglarskich. Tutaj wyzwania zaczynają się o wiele wcześniej niż na linii startu – przygotowanie jachtu, samego siebie, zgromadzenie wyposażenia – to wymagający proces i dlatego już samo pojawienie się na starcie jest sukcesem. Z kolei dla nas, organizatorów, to duże przedsięwzięcie logistyczne. Staramy się, aby Bitwa była udanym wydarzeniem nie tylko regatowym, ale także społecznym, towarzyskim. Dokładamy starań, aby Wioska Regatowa zapewniała wsparcie i miłą atmosferę, a zawodnicy czuli się możliwie bezpieczni i zaopiekowani. To wymaga ogromu pracy, ale mamy sprawdzony team i chyba się nam to udaje - podkreślał Krystian Szypka, dyrektor regat.

Jak co roku, na wodę wypłyną jachty osłonowe, Anioły. Ich podstawową rolą jest utrzymywanie łączności z zawodnikami i biurem regat, przekazywanie zawodnikom ważnych informacji, koordynacja działań na wodzie oraz mentalne towarzyszenie zawodnikom. W tym roku w roli Aniołów popłyną: Żaglowiec Generał Zaruski (kpt. Jerzy Jaszczuk), SY ISFUGLEN (kpt. Dominik Ragiel), SY Fast Forward (kpt. Tomasz Nagas) oraz SY YACHTING (kpt. Łukasz Korab).

Przez cały czas trwania regat kibice i zawodnicy będą gościć w Wiosce Regatowej zorganizowanej w Marinie Przełom. Ale to nie wszystko, ponieważ w tym roku spodziewamy się także kilku jachtów z kibicami płynących na trasie Bitwy wraz z zawodnikami.

Informacja Prasowa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter