Pierwsza edycja akcji Czysty Bałtyk potrwa dwa dni. W tym czasie wolontariusze będą zbierać śmieci z plaż oraz ich okolic na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Odbędzie się również konferencja, podczas której naukowcy zajmujący się na co dzień problemami klimatu oraz ekosystemów morskich będą szukać rozwiązań dla najbardziej palących problemów.
Wielkie sprzątanie plaż rusza już w najbliższy piątek, kiedy z samego rana zostaną otwarte punkty rejestracyjne na Półwyspie Helskim. Do akcji będzie mógł tam dołączyć każdy, zapisując się i otrzymując pakiet startowy, na który złoży się koszulka, rękawiczki, worki na śmieci oraz prowiant od partnerów. W sobotę ten sam schemat działań zostanie zastosowany na plażach w Gdańsku, Gdyni, Rewie i Pucku. Sprzątać będą także liczni partnerzy oraz ambasadorzy akcji, jak chociażby: Katarzyna Bujakiewicz, Paweł Deląg, Robert Korzeniowski, Rafał Sonik, Karolina Owczarz, Mateusz Ligocki, czy Ola Kutz.
Porządkowanie pasów nadbrzeżnych to jednak nie wszystko, co zaplanowano w ramach inauguracyjnej edycji akcji. W piątek w Olivia Business Centre, w budynku Olivia Star, o godzinie 17:00 rozpocznie się konferencja naukowa, nad którą wraz ze Stowarzyszeniem Czysta Polska współorganizuje i otacza merytoryczną opieką United Nations Global Compact Network Poland.
Konferencja została podzielona na cztery panele. Podczas pierwszego, w gronie ekspertów zostanie omówiona kwestia zanieczyszczenia Bałtyku i konieczności ochrony jego ekosystemów. Następnie zaproszeni goście, m.in. z Polskiej Akademii Nauk będą zastanawiać się, jak rozwijać region, bez powodowania jego destrukcji. W trzecim panelu zostaną przedstawione założenia i główne wnioski z raportu UNGC „Bałtyk dla Wszystkich”, który w całości zostanie opublikowany we wrześniu. Na koniec zaś uczestnicy pochylą się nad innowacjami, które mogą wprowadzić nas w zrównoważoną przyszłość.
Miejsce konferencji nie zostało wybrane przez przypadek. Olivia Business Centre uzyskała wiele międzynarodowych certyfikatów, stawiających ją w czołówce ekologicznych obiektów biznesowych. Najważniejszym z nich jest WELL Healt-Safety Rating, wystawiany na podstawie warunków życia i pracy, jakie zapewnione są użytkownikom budynków. W tej certyfikacji Olivia jako pierwsza na świecie uzyskała maksymalną ocenę w każdym analizowanym obszarze. Kolejne budynki Olivii uzyskują wysokie noty certyfikacji ekologicznej BREEAM od poziomu excellent po very good.
100 000 zasadzonych drzew, wysiewanie łąk kwietnych, ratowanie dzikich i miododajnych pszczół, a także projekty na rzecz bioróżnorodności. Takie inicjatywy na co dzień realizują rezydenci Olivii Business Centre, a w roku 2021 został w Olivii został wdrożony nowy program świadomości klimatycznej, w ramach którego promujemy eko inicjatywy wśród naszych pracowników. Projekt Czysty Bałtyk to kolejne działanie, którym chcemy podkreślić, że troska o środowisko naturalne to nasz wspólny obowiązek – mówi Krzysztof Król z Olivii Business Centre.
Konferencja została przewidziana na trzy godziny i w całości będzie transmitowana w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Czysta Polska, które jest głównym organizatorem akcji Czysty Bałtyk. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, na sali będą mogli zasiąść tylko organizatorzy, paneliści, partnerzy i ambasadorzy akcji oraz przedstawiciele mediów.
Harmonogram akcji Czysty Bałtyk
Piątek, 27 sierpnia
07:00 – otwarcie punktów rejestracyjnych we Władysławowie, Chałupach, Jastarni, Juracie i Helu.
09:00-9:30 – symboliczne rozpoczęcie akcji na plaży we Władysławowie
9:45-16:00 – sprzątanie plaż i ich okolic na Półwyspie Helskim
17:00-20:00 – konferencja UNGC “Czysty Bałtyk” w Olivia Business Centre
Sobota, 28 sierpnia
7:00 – otwarcie punktów rejestracyjnych w Gdańsku, Gdyni, Rewie oraz Pucku.
9:00 – oficjalny start akcji Czysty Bałtyk na scenie (molo w Gdańsku Brzeźnie)
9:00-19:00 – wielkie sprzątanie i funkcjonowanie mini miasteczka Czysty Bałtyk
Więcej informacji na www.czystapolska.org.pl.
rel (Stowarzyszenie Czysta Polska)