Inne

Apel pamięci pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, zamontowanie tablic upamiętniających ofiary Grudnia '70, konferencja naukowa – to najważniejsze wydarzenia organizowane w Gdańsku w związku z 50. rocznicą grudniowej masakry na Wybrzeżu. Wszystkie uroczystości odbędą się w rygorze sanitarnym.

O najważniejszych inicjatywach zaplanowanych w Gdańsku dla upamiętnienia 50. rocznicy krwawych wydarzeń z grudnia 1970 r. opowiedzieli w środę podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) Basil Kerski.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że w mieście odsłoniętych zostanie osiem tablic upamiętniających miejsca śmierci ofiar masakry sprzed 50 lat. "Wspólnie z rodzinami poległych sześć z tych tablic odsłonimy 15 i 16 grudnia" – wyjaśniła. Dwie pozostałe tablice, zlokalizowane w okolicach dworca PKP, zostaną zamontowane po tym, jak zakończy się tam remont.

Jak powiedziała Dulkiewicz, najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów będzie apel pamięci pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.00. Zaproszenia do udziału w uroczystościach trafiły do władz państwowych, w tym do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu.

Miałem okazję uczestniczyć w tej wielkiej, wspaniałej uroczystości odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców, której towarzyszyło premierowe wykonanie Lacrimosy, utworu Krzysztofa Pendereckiego, specjalnie zamówionego przez Lecha Wałęsę, zadedykowanego pamięci poległych robotników w grudniu 1970 roku – mówił podczas konferencji prasowej marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Utwór ten zostanie wykonany podczas uroczystości 16 grudnia przez Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Partię solową zaśpiewa Iwona Hossa. "To nasz hołd dla robotników poległych wtedy w Gdańsku, Gdyni, na Wybrzeżu" – dodał Struk.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski poinformował, że 14-15 grudnia w ECS odbędzie się konferencja naukowa "Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim". W programie przewidziane są m.in. rozmowy o roli Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970, wpływie świadomości interwencji zbrojnej podczas strajku w sierpniu 1980 oraz znaczeniu pamięci Grudnia '70 i Sierpnia '80. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w 1989 roku w Polsce nie polała się krew. Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, zaplanowano transmisję online.

50. rocznica wydarzeń grudniowych upamiętniona zostanie też premierą dokumentu o twórcach pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Zakończyliśmy produkcję filmu o ludziach, którzy wybudowali pomnik. Jego emisja odbędzie się 16 grudnia o godzinie 23.10 w TVP1. Przypuszczam, że będzie on także wielokrotnie pokazywany w TVP Historia. Dokument przedstawia historie ludzi, którzy budowali ten pomnik wielokrotnie, narażając się na utratę zarobków, bo robili to za darmo i poza właściwymi obowiązkami. To z pewnością ciekawa i wzruszająca historia – mówił przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców Henryk Knapiński.

Szczegółowy program wydarzeń TUTAJ.

Autorka: Anna Machińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter