Grupa Kapitałowa Remontowa Holding utrzymała, a nawet wzmocniła swoją pozycję polskiego lidera gospodarki morskiej na liście 200 największych polskich przedsiębiorstw tygodnika "Wprost", opublikowanej w piątek, 22 maja br. W rankingu znalazły się także PŻM, PERN i OT Logistics.
"Wprost" już po raz szósty przedstawił "Listę 200 największych polskich firm", obejmującą przedsiębiorstwa z wyłącznym lub dominującym udziałem polskiego kapitału. W rankingu, jedynym tego rodzaju w polskich mediach, opracowanym przez redakcję ekonomiczną tygodnika oceniono przychody, zyski, aktywa i kapitały własne przedsiębiorstw, a także udział eksportu w przychodach ze sprzedaży, osiągnięte w 2019 roku.
W zestawieniu największych polskich firm znalazły się cztery podmioty działające na rzecz gospodarki morskiej, związane w szczególności z branżą stoczniową, żeglugową i logistyczną.
Na liście głównej, grupującej firmy według kryterium przychodów wypracowanych w 2019 roku, Grupa Kapitałowa Remontowa Holding zajęła 77 pozycję (awans z 80 miejsca w 2019 r.) – najwyższą wśród firm branży morskiej (kategoria Przemysł Stoczniowy).
Polska Żegluga Morska (kategoria Transport), która w zestawieniu tygodnika "Wprost" zadebiutowała w ubiegłym roku, zajęła 100 miejsce (112 w 2019 r.). Wśród firm morskich w kategorii Logistyka, spółka PERN została sklasyfikowana na 106 miejscu (116 w 2019 r.), a OT Logistics zajęła 145 pozycję (157 w 2019 r.).
Te cztery podmioty są jedynymi reprezentantami sektora gospodarki morskiej, ujętymi na liście 200 największych firm z polskim kapitałem.
W rankingu „Wprost” klasyfikowane są polskie firmy działające w bardzo różnych sektorach gospodarki, zarówno państwowe, jak i prywatne.
"Takich wyników w sześcioletniej historii rankingu 200 największych polskich firm jeszcze nie było. Cała dwusetka wypracowała w zeszłym roku ponad 845 mld zł przychodów, czyli o 73 mld więcej niż przed rokiem. Nic dziwnego, skoro to dane finansowe z 2019 r. Z czasów rozgrzanej koniunktury, nieskalanej jeszcze koronawirusem. Na tegorocznej liście zadebiutowały aż 24 nowe firmy” – podkreślono w przedmowie do tegorocznej edycji listy.
W pierwszej dziesiątce firm tegorocznego zestawienia, podobnie jak w latach poprzednich, znalazło się aż osiem przedsiębiorstw działających w sektorach: energetycznym i paliwowym (PKN Orlen, PGNiG, PGE, Grupa LOTOS, PZU, KGHM, Tauron, Enea).
"Pierwsze miejsce należy do Grupy Orlen, drugie do PGNiG, a na pudło w tym roku udało się wskoczyć PGE, który wyrwał trzecią pozycję Grupie LOTOS. Ale to nie tak, że w dwusetce dominują spółki Skarbu Państwa. Jest wręcz przeciwnie, bo trzy czwarte firm ujętych w rankingu pozostaje w prywatnych rękach” - podkreślają autorzy opracowania „Wprost”.
Ranking 200 największych polskich firm, to pierwsza część cyklu rankingów „Wprost”, które podsumowują ubiegły rok w biznesie. W najbliższy piątek, 29 bm. ukaże się lista polskich Ambasadorów, czyli największych eksporterów.
Link do rankingu: 200 największych polskich firm
GL
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.