Inne

Koncerty, konkurs dla uczniów, zloty, rejsy i regaty – to tylko niektóre atrakcje przygotowane z okazji Roku kpt. Henryka Jaskuły, który obchodzony jest w Przemyślu.

Jest pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz opłynął świat pod żaglami. 96-letni Henryk Jaskuła to bez wątpienia najsłynniejszy przemyski żeglarz, a w tym roku przypada 40 rocznica zakończenia jego najsłynniejszego rejsu. Nic więc dziwnego, że lokalni żeglarze wpadli na pomysł uhonorowania żeglarskiej legendy.

Spotkaliśmy się w zeszłym roku gronem przemyski żeglarzy i postanowiliśmy zorganizować cykl imprez związanych z kapitanem Henrykiem Jaskułą, żeby uczcić 40. rocznicę rejsu solo non stop dookoła świata – tłumaczy Stanisław Dorosz, wiceprezes Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – Miasto zareagowało bardzo pozytywnie, czego efektem jest przyjęcie przez radnych 17 lutego uchwały w sprawie ustanowienia roku 2020 w Przemyślu Rokiem kpt. Henryka Jaskuły. Był to zarazem start zaplanowanych na cały rok obchodów.

Choć kalendarz imprez wciąż jest dopinany, to na liście znalazło się już 20 różnorodnych wydarzeń, w które zaangażowany jest nie tylko Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski i lokalne kluby, ale też m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Centrum Kulturalne Przemyśl, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” i Centrum Edukacji „Baza” Przemyśl.

3 kwietnia odbędzie się koncert przemyskich artystów i sympozjum naukowe o historii lokalnego żeglarstwa, a 16 kwietnia konkurs szantowy dla dzieci – mówi Dorosz. – W lipcu planujemy 39. regaty na Zalewie Solińskim o Puchar kpt. Henryka Jaskuły – tym razem pod nazwą „W 344 dni dookoła świata”. Chcemy przy tej imprezie zorganizować też rekonstrukcję powitania kpt. Jaskuły w Gdyni. Rok zakończymy balem żeglarza, na którym podsumujemy obchody.

Kalendarz imprez Roku kpt. Henryka Jaskuły

Henryk Jaskuła, ur. 22 października 1923 roku w Radziszowie w Małopolsce. Jako dziecko wyjechał z rodziną do Argentyny, skąd wrócił w 1946 roku do Polski. Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej osiadł w Przemyślu. Związał się z żeglarstwem, żeby móc odwiedzić rodzinę w Argentynie. W 1964 roku odbył swój pierwszy rejs morski, w 1971 roku otrzymał patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W 1975 roku z przyjaciółmi założył Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, a dwa lata później rozpoczęła się budowa Daru Przemyśla, który został ochrzczony 23 września 1978 roku. 12 czerwca 1979 roku rozpoczął na nim w Gdyni rejs solo non stop dookoła świata, który ukończył po 344 dniach – 20 maja 1980 roku. Został tym samym pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który zrealizował taką wyprawę.

Jędrzej Szerle

Fot.: arch. Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter