W sobotę, 14 września, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli beczkę z nieznaną zawartością z dna toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Obiekt zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych.
Po raz kolejny, podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście, znaleziono obiekty pochodzenia militarnego z okresu II Wojny Światowej. W wyniku przeprowadzonego rekonesansu specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu potwierdzili obecność beczki ciśnieniowej służącej podczas działaniach wojennych do przechowywania substancji chemicznych. W związku z podejrzeniem zawartości niebezpiecznego środka chemicznego, podjęto decyzję o użyciu specjalistycznych pododdziałów chemicznych do usunięcia i neutralizacji obiektu.
Zadanie wydobycia i zabezpieczenia miejsca podjęcia beczki powierzono marynarzom z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, Grupy Ratownictwa Chemicznego z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. Poza żołnierzami 8.FOW do akcji skierowane zostały specjalistyczne pododdziały wojsk chemicznych z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń (COAS) z Warszawy, 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego (4.pchem) oraz Grupa Przewozu Substancji Niebezpiecznych z Komorowa.
W beczkach ciśnieniowych tego typu podczas II Wojny Światowej przechowywany był kwas chlorosulfonowy używany do wytwarzania gęstych zasłon dymnych.
rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)