Ćwiczenie pk. Ostrobok to największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów. Odbywają się one we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa MW.
W rejonie Zatoki Gdańskiej oraz środkowego Bałtyku ćwiczą okręty i jednostki pomocnicze wchodzących w skład największego związku taktycznego MW.
Manewry rozpoczęły się poniedziałek, 1 października. Do uczestniczących w ćwiczeniu sił 3. Flotylli Okrętów należą między innymi jednostki bojowe: okręt rakietowy ORP Grom, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub i okręt podwodny ORP Sęp. Ich działalność zabezpieczają okręty: ratownicze ORP Lech i ORP Macko, rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator, zbiornikowiec ORP Bałtyk oraz holowniki H-7 i H-8. W manewrach zaangażowane są także siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalionu Saperów z Rozewia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki oraz Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
W ramach ćwiczenia, siły okrętowe realizują artyleryjskie zadania ogniowe, a także zadania broni podwodnej. Załogi ćwiczą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza i wody oraz obronę własną przed atakami terrorystycznymi. Prowadzą obronę okrętu przed atakami okrętów podwodnych, a w odpowiedzi poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych. Okręty doskonalą bezpośrednią osłonę przeciwlotniczą, w tym zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez realne oddziaływanie ogniowe wydzielonych pododdziałów przeciwlotniczych na terenie CPSP Ustka. Wraz ze śmigłowcami Brygady Lotnictwa MW prowadzone są akcje ratownicze. Ponadto okręty realizują zadania z zakresu rozpoznania, identyfikacji i monitorowania skażeń. Przy wsparciu wydzielonych sił chemicznych przeprowadzają całkowitą likwidację skażeń załogi i okrętu. We współdziałaniu z siłami przeciwminowymi 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizowane są zadania przejścia zespołów okrętów przez akwen zagrożony minami.
Scenariusz ćwiczeń zakłada, że oprócz zadań specjalistycznych załogi okrętów realizują zadania związane z walką o żywotność okrętu, w tym walkę z pożarem oraz z przebiciem, a także wzajemnie udzielanie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych. Ćwiczenie to stanowi podsumowanie całego roku szkolenia i jest sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Te, największe w tym roku, wspólne manewry jednostek nawodnych i brzegowych 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa MW, odbywające się na morzu, lądzie, w powietrzu oraz pod wodą, potrwają do piątku, 5 października.
rel (3. Flotylla Okrętów)