Inne

Dżakarta to kolejny port, który znalazł się na trasie Rejsu Niepodległości. Z tej okazji, z oficjalną wizytą do stolicy Indonezji przybyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wizyta Daru Młodzieży w Indonezji była okazją do odnowienie międzynarodowych relacji oraz rozmów pomiędzy przedstawicielami dyplomacji rządowej obu krajów.

Na pokładzie żaglowca minister Anna Moskwa spotkała się z przedstawicielami rządu oraz przedstawicielami sektora biznesu. Rozmowy dotyczyły rozwijania współpracy związanej z gospodarką morską oraz rybołówstwem. Przedstawiciele obu stron dyskutowali na temat wykorzystania potencjału inwestycyjnego Polski i Indonezji oraz transferu technologii oraz dobrych praktyk. W założeniu kooperacja obu krajów ma dotyczyć przede wszystkim inwestowania w budowę małych i średnich promów pasażerskich.

Archipelag wysp Indonezji ma wiele do zaoferowania w kontekście współpracy międzynarodowej związanej z sektorem rybołówstwa, który jest wysoko rozwinięty zarówno w Indonezji jak i w Polsce.

Zwieńczeniem spotkań było podpisanie listu intencyjnego w zakresie współpracy międzynarodowej Polski i Indonezji. Dokument sygnowali Mateusz Filipp, przedstawiciel Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz dyrektorzy przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym, Dian Aventi reprezentującej DKB Shipyard and engineering oraz Yusuf Hadi, Indonesia Ferry. Dokument wyznacza ramy bilateralnych relacji międzynarodowych, które są oparte na wspólnych korzyściach społeczno-gospodarczych dla obu krajów.

Powitanie Daru Młodzieży

O 10:00 czasu lokalnego żaglowiec Dar Młodzieży, wpłynął do portu Tanjung Priok w Dżakarcie. Wprowadzenie statku jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz przedstawicieli mediów. Nie zabrakło oficjalnej asysty orkiestry dętej oraz specjalnie przygotowanego na tę okazję występu.

Tego samego dnia na pokładzie fregaty odbyło się spotkanie uczestników Rejsu Niepodległości oraz całej załogi Daru Młodzieży z grupą młodzieży z Indonezji. W spotkaniu wziął udział nuncjusz apostolski Indonezji – Piero Pioppo oraz Deborah Ho Ng de Cogley, ambasador Panamy w Dżakarcie.

Spotkanie rozpoczęło się od wygłoszenia przemów gości honorowych oraz błogosławieństwa nuncjusza apostolskiego. Następnie uczestnicy Rejsu opowiadali o Polsce. W przybliżeniu zebranym naszej historii i obyczajów pomogła prezentacja oraz pokaz tradycyjnych strojów regionalnych obrazujących folklor naszego kraju.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości podkreślali, że ta wyprawa ma charakter przygody życia. Mówili o tym, że na co dzień spotykają się z nowymi, ciekawymi wyzwaniami, np.: zmaganie się z obowiązkami na wachcie podczas zmiennej pogody. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest to ważna szkoła życia oraz niesamowite wyróżnienie.

Dla załogi i uczestników przystanek w Dżakarcie jest pierwszą od miesiąca okazją zejścia na stały ląd.

W najbliższy piątek, 5 października Dar Młodzieży opuści wybrzeże Indonezji. W kolejnym porcie na trasie Rejsu Niepodległości, w Singapurze nastąpi kolejna wymiana uczestników. Następnie żaglowiec popłynie do Osaki.

rel (MGMiŻŚ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter