80 tys. metrów sześciennych morskiego piachu z darłowskiego złoża zasili ok. 245-metrowy odcinek plaży w Jarosławcu. Wykonaniem prac czerpalno-refulacyjnych za ponad 4 mln zł zajmie się międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest gdańska spółka. Roboty ruszą po wakacjach.
Oferta polsko-niemiecko-duńskiego konsorcjum była jedyną złożoną w przetargu zorganizowanym przez Urząd Morski w Słupsku. Za ponad 4 mln zł konsorcjum, którego liderem jest gdańska spółka, zobowiązało się wykonać projekt wykonawczy oraz prace czerpalno-refulacyjne.
„Ze względu na trwający sezon turystyczny, prace rozpoczną się po wakacjach” – poinformował PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku kpt.ż.w. Włodzimierz Kotuniak.
Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem materiał, który wykorzystany zostanie do sztucznego zasilania, pochodzić będzie z darłowskiego złoża. 80 tys. metrów sześciennych morskiego piachu zasili ok. 245-metrowy odcinek na 255. km linii brzegowej. Zadanie ma zostać wykonane do końca października.
Jak poinformował dyrektor Kotuniak, inwestycja prowadzona będzie w ramach dotowanego przez UE projektu „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego”. Dzięki niemu wcześniej w Jarosławcu powstało siedem ostróg brzegowych typu „T”, wykonano pięć narzutowych falochronów wraz ze wzmocnieniem klifu i odwodnieniem plaży.
autor: Inga Domurat