Inne

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.   

Jedyna w swoim rodzaju pielgrzymka odbędzie się 23 czerwca 2018 r. Dziesiątki odświętnie udekorowanych jednostek z rozśpiewanymi rybakami to tradycja, ale też niezwykła atrakcja turystyczna.

Morska Pielgrzymka Rybaków odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. Uroczystości tradycyjnie rozpoczynają się od przemarszu sprzed kościoła do portu rybackiego. W basenie portowym na uczestników czekać będą uroczyście przyozdobione kutry. Wypłynięcie z portu rybackiego nastąpi o godz. 11.00. Pielgrzymi na jednostkach wodnych z całej ziemi puckiej i nie tylko będą uczestniczyć w nabożeństwie na wodach Zatoki Puckiej. Msza to modlitwa za rybaków, którzy w swojej codziennej pracy zmagają się z żywiołem na wzór patronów puckiej parafii – świętych Piotra i Pawła. Wspomina się też tych, co już z morza nie wrócili.  

Historia wyjątkowej pielgrzymki

Tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. Gdy w 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać.

Do reaktywowania tradycji doszło w 1981 roku z inicjatywy Aleksandra Celarka – znakomitego żeglarza, szkutnika i żaglomistrza, inicjatora regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Zainspirowała go informacja o odbywającej się w Brazylii rybackiej pielgrzymce Amazonką. Wkrótce po podjęciu decyzji, pierwsza powojenna pielgrzymka rybaków wyruszyła z Kuźnicy do Pucka. Wzięło w niej udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.

Druga pielgrzymka w 1982 roku przebiegła podczas stanu wojennego, kiedy turystyka wodna była zakazana. Mimo że rybacy nie uzyskali u władz pozwolenia, z przystani w Kuźnicy wypłynęło 26 łodzi rybackich. W porcie powitali ich puccy parafianie oraz... żołnierze WOP i funkcjonariusze MO, skrupulatnie spisujący wszystkie łodzie. Kilka miesięcy po pielgrzymce właściciele tych jednostek otrzymali wezwania do kolegium do spraw wykroczeń. Ukarano ich mandatami karnymi w wysokości 1,5 tys. zł.

rel (Urząd Marszałkowski Wojewódzwtwa Pomorskiego) / Kwaternia.pl

Fot.: Urząd Miejski w Pucku

Program:
godz. 10.45 – uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego w Pucku
godz. 11.00 – wypłynięcie kutrów z portu rybackiego
godz. 11.45 – nabożeństwo na wodach zatoki
godz. 12 15 – powrót kutrów do Pucka
godz. 12.30 – msza święta - ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
godz. 15.00 – występ zespołu New Day - Pod prąd
godz. 17.00 – pożegnanie pielgrzymów-rybaków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter