Firma ICEYE umieściła na orbicie pierwszego mikrosatelitę wyposażonego w radar SAR.
ICEYE, światowy lider w zakresie wykorzystania technologii radarowej SAR z siedzibą w Finlandii, pomyślnie wystrzelił pierwszego mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (Synthetic Aperture Radar, SAR). To pierwsza na świecie skuteczna próba umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelity o wadze poniżej 100kg wyposażonego w tego typu radar.
Rakieta PSLV-C40, Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) wyniosła w przestrzeń kosmiczną pierwszego fińskiego satelitę komercyjnego w ubiegły piątek.
Sukces ICEYE to pierwszy krok na drodze do stworzenia przez firmę konstelacji kilkunastu mikrosatelitów, która ma zapewnić stały dostęp do wysokiej jakości obrazów Ziemi. Po skutecznym nawiązaniu komunikacji z ICEYE-X1 rozpoczęła się faza testów poszczególnych systemów, która poprzedzi rozpoczęcie dostarczania obrazów klientom firmy. Uzyskiwane za pomocą radaru SAR dane znajdą zastosowanie między innymi w monitorowaniu środowiska, dokumentowaniu wycieków ropy naftowej na morzu czy zapobieganiu nielegalnym połowom ryb.
"Celem ICEYE jest zapewnienie podmiotom publicznym i firmom prywatnym dostępu do wysokiej jakości danych pochodzących z obserwacji Ziemi. Wykorzystanie do tego technologii radarowych otwiera wiele nowych możliwości związanych przetwarzaniem i analizą obrazów - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. - Jestem szczególnie dumny z tego, że byłem w zespole, który stworzył naszego pierwszego satelitę, i który już teraz pracuje nad kolejnymi, jest wielu polskich inżynierów" - dodał.
Za komunikację z ICEYE-X1 oraz kolejnymi satelitami, które mają zostać umieszczone na orbicie jeszcze w tym roku, odpowiadać będzie Centrum Operacji Satelitarnych, które firma tworzy w Warszawie. Również część prac badawczych odbywa się w Polsce. Pierwszy satelita został w całości zaprojektowany i zbudowany przez ICEYE, jednak przy wytwarzaniu niektórych podzespołów firma współpracuje z Creotech Instruments z Piaseczna.
Zgodnie z planami ICEYE do 2020 roku konstelacja ma składać się z co najmniej 18 mikrosatelitów wyposażonych w radar SAR. Umożliwi ona klientom firmy niemal natychmiastowy dostęp do wysokiej jakości obrazów powierzchni naszej planety, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.
O firmie ICEYE
Celem firmy jest upowszechnienie dostępności do wiarygodnych danych z obserwacji Ziemi przy pomocy konstelacji mikrosatelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Zaoferowanie możliwości wykonania radarowych obrazów satelitarnych każdego miejsca na Ziemi, dostępnych w ciągu kilku godzin to usługa skierowana do klientów z sektora morskiego, wydobywczego czy bezpieczeństwa i wywiadu. ICEYE została pierwszą firmą, która umieściła na orbicie mikrosatelitę wyposażonego w radar typu SAR. Więcej informacji: www.iceye.com.