Inne

Akademia Marynarki Wojennej obchody swojego Jubileuszu 95-lecia rozpocznie w Toruniu.

Pododdziały uczelni, w tym kompania w ubiorach historycznych, rozpoczną mszą św. w intencji uczelni, a następnie przemaszerują ulicami Starego Miasta.

Wszystko w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP, które na koniec uroczystości dadzą pokaz musztry paradnej. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysty apel na Bulwarze Filadelfijskim przy pomniku - kotwicy upamiętniającym powstanie Oficerskiej Szkoły MW. Uczelnia zaprasza w piątek, 23 czerwca już od godz. 13.00. Wieczorem natomiast przed uroczystością w Piernikowej Alei Gwiazd wystąpi zespół wokalny AMW „Panna Wodna”.

Program obchodów:

13.00 - msza św. w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny w Toruniu;

14.00-14.30 - przemarsz pododdziałów ul. Św. Katarzyny - ul. Królowej Jadwigi - ul. Szeroką - ul. Żeglarską - Bramą Żeglarską - Bulwarem Filadelfijskim do pomnika - kotwicy upamiętniającego powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej;

14.20 - w trakcie przemarszu - wystawienie posterunku honorowego oraz ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika;

14.30-15.40 - uroczysty apel zakończony salwą honorową pod pomnikiem - kotwicą upamiętniającym powstanie OSMW;

15.40-16.15  - przemarsz na Rynek Staromiejski, a tam pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW;

19.00-20.00 - występ zespołu wokalnego AMW „Panna Wodna” na Rynku Staromiejskim, który wykona „Pieśni Marynarskie do śpiewu z fortepianem”, (nakład i własność Ligi Morskiej i Kolonialnej), ze słowami Janiny Gillowej.

Podczas uroczystości w Toruniu zespół „Panna Wodna”

wystąpi w premierowym wykonaniu całości cyklu „Pieśni Marynarskie”.  Jest to zbiór 12 utworów do słów Janiny Gilowej, opartych na znanych motywach szantowych, którego wydanie przerwał wybuch II Wojny Światowej. Znaleziona w ruinach drukarni doczekała się wydania w niewielkiej ilości sztuk i dzięki Lidze Morskiej i Kolonialnej szczęśliwie przetrwała do dnia dzisiejszego. W roli akompaniatora, który dokonał też autorskiej aranżacji tych utworów, usłyszymy przy fortepianie Artura Sychowskiego - wybitnie uzdolnionego muzyka młodego pokolenia.

Na skrzypcach oraz innych dodatkowych instrumentach perkusyjnych zagrają także wokalistki z zespołu, a o odpowiednią, wprowadzającą w morski klimat atmosferę zadba, w roli konferansjera , Ewelina Kuc. Zespół wokalny AMW „Panna Wodna” wystąpi w składzie: Adela Lewiarz, Karolina Chrzanowska, Ewa Mientke, Anna Grygorowicz, Aleksandra Łasińska. Nazwa Zespołu to symboliczne nawiązanie do nazwy okrętu typu pinka, o tej samej nazwie. Okręt ten wspierał w 1627 roku admiralski galeon w zwycięskiej bitwie pod Oliwą 28 listopada.

Poprzednim razem Akademia Marynarki Wojennej w tak szerokim składzie gościła w Toruniu 5 lat temu przy okazji 90. rocznicy utworzenia. Wtedy zorganizowano w Toruniu obchody Dnia Podchorążego. W tym roku uroczystości jubileuszowe uczelni połączone są z Dniami Morza oraz Dniami Torunia, które miasto rozpocznie świętować 21 czerwca Świętem Muzyki, a zakończy 25 czerwca Festiwalem Teatrów Ulicznych.

Akademia Marynarki Wojennej związana jest z Toruniem od 1 października 1922 roku,

kiedy to rozpoczęła się jej historia. To w tym dniu powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej z siedzibą właśnie w Toruniu. OSMW była pierwszą poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na początku składała się z jednego wydziału. Pierwszym jej komendantem został komandor porucznik Adam Mohuczy. 19 października 1928 roku Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej stała się Szkołą Podchorążych Marynarki Wojennej (SPMW).

Od połowy lat 30-tych SPMW miała trzy wydziały: morski, techniczny i administracyjny. Opracowano nowe programy nauczania odpowiadające wymogom niepełnych wyższych studiów zawodowych. Podjęto też starania o uzyskanie statusu wyższej uczelni zawodowej.

II wojna światowa w zasadzie nie przerwała procesu dydaktycznego. Już 23 listopada 1939 roku reaktywowano w Wielkiej Brytanii Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Mieściła się w bazie morskiej w Devonport na ORP Gdynia, a w 1944 r. została przeniesiona do Okehampton. Naczelny dowódca Wojska Polskiego marszałek Polski Michał Rola-Żymierski 18 stycznia 1946 wydał rozkaz utworzenia wojskowej szkoły morskiej.

Tak powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej,

która 11 czerwca 1955 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej. Uczelnia nieustannie rozwijała się naukowo oraz dydaktycznie i w 65. rocznicę utworzenia OSMW, 1 października 1987 roku WSMW została przemianowana na Akademię Marynarki Wojennej (AMW), która do dziś kultywuje swoje przesłanie „Amor patriae suprema lex”, czyli „Miłość Ojczyzny najwyższym prawem”.

Obecnie uczelnia składa się z 4 wydziałów: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Mechaniczno-Elektrycznego, Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. Akademia kształci studentów wojskowych na 5 kierunkach, w 6 specjalnościach oraz studentów cywilnych na 13 kierunkach. W uczelni kształcą się także słuchacze różnego rodzaju kursów oraz oficerowie WP. AMW proponuje również podwyższanie swoich kwalifikacji na studiach podyplomowych oraz doktoranckich.

W roku akademickim 2015/2016 w uczelni kształciło się ponad 7000 studentów, słuchaczy różnego rodzaju kursów, studiów podyplomowych, doktorantów oraz kadry Sił Zbrojnych RP. W październiku 2016 roku naukę rozpoczęło w niej ponad 1000 nowych studentów. Natomiast od 1925 roku kiedy to nastąpiła pierwsza promocja oficerska do dnia dzisiejszego uczelnia wykształciła 4525 absolwentów - oficerów, w tym 96 kobiet.

Dziś to już uczelnia umiędzynarodowiona.

Kształci przyszłych oficerów na potrzeby sił morskich Kataru, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Do niej przyjeżdżają na kursy kadry z Ukrainy i Gruzji. Współpracuje z uczelniami marynarek wojennych z innych krajów, jak chociażby z Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii czy Wielkiej Brytanii. Wymiany studenckie, ale i kadr odbywają się również w ramach programów UE.

AMW Stanowi zaplecze naukowo-badawcze morskiego rodzaju sił zbrojnych. Problematyka badań jest tak dobierana, by służyć kształtowaniu specjalności naukowej uczelni w powiązaniu z planami rozwojowymi Marynarki Wojennej RP oraz procesem technicznej modernizacji okrętów, uzbrojenia i sprzętu.

rel (Akademia Marynarki Wojennej)

Fot: Krzysztof Miłosz

druga siedziba w OSMW w Toruniu, wtedy Koszary Racławickie
pomnik – kotwica upamiętniającym powstanie OSMW w Toruniu
druga siedziba w OSMW w Toruniu, wtedy Koszary Racławickiepomnik – kotwica upamiętniającym powstanie OSMW w Toruniu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter