LNG stało się jednym z najbardziej perspektywicznych paliw na zmieniającym się dynamicznie rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Fakt ten był jednym z głównych przyczynków do zorganizowania w dniach 26-27 kwietnia br. w stolicy Litwy - Wilnie - międzynarodowej konferencji, przygotowanej w ramach projektu "Go LNG". W konferencji uczestniczyła delegacja gdyńskiego portu z Adamem Mellerem, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Uczestnicy konferencji powołali do życia Bałtyckie Centrum Kompetencji LNG oraz Bałtycki Klaster LNG. Bałtyckie Centrum Kompetencji LNG jest stowarzyszeniem instytucji edukacyjnych i naukowych, których połączone kompetencje oraz infrastruktura szkoleniowa ułatwi dostęp do technologii LNG oraz polepszy stan wiedzy w obszarach związanych z LNG. Centrum umożliwi wyszkolenie odpowiedniej liczby specjalistów LNG, dzięki którym rozwój technologii związanych ze skroplonym gazem ziemnym w obszarze Morza Bałtyckiego stanie się bardziej dynamiczny.
Natomiast Bałtycki Klaster LNG połączy krajowe klastry LNG w państwach należących do obszaru Morza Bałtyckiego. Stowarzyszenie firm i instytucji w celu współpracy, wymiany doświadczeń ułatwi wzrost innowacji, technologii i infrastruktury związanej z LNG jak również zwiększy wpływ na politykę paliwową w tej części Europy.
- Spotkanie w Wilnie było bardzo potrzebne, gdyż Polska jest obecnie bardzo aktywnym graczem na rynku LNG - podkreślił Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Skroplony gaz ziemny to dzisiaj gwarancja bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, dlatego też trzeba brać pod uwagę możliwość powstania w niedalekiej przyszłości terminalu LNG w Porcie Gdynia.
rel (Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA)