Inne

Blisko 200 uczestników z całej Polski, 10 sesji, 13 prelegentów – w Teatrze Muzycznym w Gdyni 25 marca odbyła się, zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski, Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa.

To już trzecia konferencja PoZŻ po jej reaktywacji w 2015 roku. Z roku na rok przyciąga coraz więcej gości. W tym roku na widowni Teatru Muzycznego było ich dwa razy więcej niż przed rokiem.

Hasłem tegorocznego spotkania była „Bezpieczna praktyka żeglarska”. Scenę Nową Teatru Muzycznego w Gdyni tłumnie wypełnili żeglarze. Przybyli z Warszawy, Elbląga, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina, Wejherowa, Katowic, Krakowa, Sierakowic, Miłobądza, Olsztyna, Tych, Darłowa, Starogardu, Tczewa, Ustki, Poznania, Ustarbowa, Płocka, Gliwic, Łodzi, Słupska, Łomianek, Lublina, Osielska, Straszyna, Gdańska, Gdyni, Błotnika, Lublińca, Redy, Rewy, Torunia, Malborka, Karwieńskich Błot, Węgrowa, Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Chojnic, Bydgoszczy, Osielska, Piastowa, a nawet z Kanady.

- Swego czasu Alfred Hitchcock opowiadając o recepcie na dobry film, mówił, że zacząć trzeba od trzęsienia ziemi, a później napięcie musi rosnąć - zaczął Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - I właśnie taki jest plan naszej konferencji. A na finał - światowa premiera filmu, który powstał w PoZŻ – o najsłynniejszym polskim duecie żeglarskim.

Wśród uczestników byli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, pod którego honorowym patronatem konferencja się odbywała oraz dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek. A także przedstawiciele patronów konferencji - wiceprezes Komisji Szkolenia PZŻ Katarzyna Domańska i Maciej Leśny, przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego PZŻ.

Spotkanie prowadził Leopold Naskręt, kapitan jachtowy i motorowodny, wybitny szkoleniowiec, sekretarz Zarządu PoZŻ, koordynator Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.

Jako pierwszy uwagę zebranych zajął kierownik Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku podkomisarz Sylwester Zabłocki. Jego Referat czuwa nad 120 km linii brzegowej akwenów morskich i śródlądowych. Podkomisarz omówił „Negatywne zachowania żeglarzy na wodzie”, prezentując m.in. siły, środki i zadania policyjnych wodniaków. Przyznał też, że policja niestety nie jest w stanie zmierzyć prędkości pędzących po różnych akwenach skuterów wodnych.

Radca prawny Mateusz Romowicz, właściciel kancelarii „Legal Marine Mateusz Romowicz” przedstawił „Odpowiedzialność prawną skippera w praktyce”. Mówił m.in. o przepisach prawa, konsekwencjach szkody na morzu, winie umyślnej i nieumyślnej oraz różnych zakresach odpowiedzialności.

 „Wypadek na morzu - zasady postępowania w oczekiwaniu na pomoc” referował Wojciech Paczkowski, kierownik Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK). Przestawił statystki – około 40 akcji ratowniczych rocznie dotyczy żeglarzy. Omówił zasady komunikacji w niebezpieczeństwie i alarmowania MRCK.

Rafał Klepacz, członek Zarządu Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaczął od zdarzenia z 5 grudnia ub. roku – wejścia Zjawy IV na mieliznę, następnie opowiedział o planach i realizacji akcji ratowniczej, a swoje wystąpienie „Czym się różni salvage od rescue, czyli problemy z terminologią, różnicami kulturowymi, prawnymi i współpracą na przykładzie akcji ratunkowej Zjawy IV” podsumował wskazując, że warto się ubezpieczać i otaczać profesjonalistami...

Jakub Spera - główny specjalista w Dziale Służby Pomiarowo-Obserwacyjnej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) w Gdyni – przedstawił „Meteorologiczne zabezpieczenie rejsów żeglarskich w rejonie odpowiedzialności Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej”. Zaprezentował m.in. budowę systemu pomiarowo-prognostycznego i miejsca pozyskiwania najważniejszych informacji o bieżącej i prognozowanej sytuacji pogodowej. Wyjaśnił dlaczego tak ważny jest synoptyk, a modele matematyczne schodzą na dalszy plan.

Kompetencje przy uprawianiu żeglarstwa z zakresu bezpieczeństwa - oczekiwania a rzeczywistość” – z takim tematem wystąpił Mariusz Zawiszewski, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor żeglarski i motorowodny, twórca serwisu internetowego EdukacjaŻeglarska.pl. Mówił o aspektach bezpieczeństwa podczas uprawiania żeglarstwa i sportów motorowodnych, uzyskiwaniu uprawnień żeglarskich, braku jednolitych programów szkolenia, wymaganiach egzaminacyjnych. Przekazał przydatne szkoleniowcom wskazówki, i praktyczne rady...

Na występowanie zagrożeń bezpieczeństwa podczas szkoleń i egzaminów żeglarskich zwróciła uwagę Katarzyna Domańska, Instruktor Wykładowca PZŻ, kapitan jachtowy i motorowodny, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. szkolenia. Postulowała zaostrzenie przepisów.

Paweł Popiel z IMS-GRIFFIN sp. z o.o. i Maciej Zalewski z firmy Garmin Polska omówili „Wykorzystanie elektroniki jachtowej w nawigacji i ratownictwie morskim”, prezentując konkretne urządzenia i ich zastosowanie w praktyce. Następnie Beata Gojdź i Małgorzata Michalska z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń opowiedziały o „Ubezpieczeniu jachtów morskich”, wskazując, że umowy trzeba czytać, zwracając szczególną uwagę na definicje, zakres ubezpieczenia i wyłączenia ochrony.

Ostatni referat „Problematyka bezpieczeństwa podczas imprez i zorganizowanych akcji szkoleniowych w żeglarstwie dzieci i młodzieży” zaprezentowali Tomasz Chamera, wiceprezes PZŻ ds. sportu, wiceprezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF; Milena Lachowicz, psycholog kliniczny i sportowy i Maksymilian Paśko, adwokat, wykładowca w Katedrze Zarządzania Turystyką i Rekreacją AWFiS w Gdańsku.

Na koniec uczestnicy byli świadkami premierowego pokazu filmu „Duet” Krzysztofa Szczypiora – opowieści o Krystynie i Wacławie Liskiewiczach. Ona jest pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła świat jachtem. On tegoż jachtu konstruktorem, ale także innych, np. Nefrytu i Opala, na których wychowały się tysiące polskich żeglarzy.

Konferencja „Bezpieczna praktyka żeglarska” odbyła się pod honorowym patronatem , obecnego na konferencji marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Partnerem był Teatr Muzyczny w Gdyni, a patronowali konferencji Komisja Szkolenia PZŻ oraz Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ.

rel (Pomorski Związek Żeglarski/Ilona Miluszewska)

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter