Inne

W czwartek, 19 stycznia, w warszawskim hotelu Novotel Airport, odbyła się druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017.

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zainaugurował wydarzenie. Na wstępie podziękował za przybycie znamienitym gościom - ekspertom zajmującym się bezpieczeństwem morskim Polski.

Polski rząd, poprzez stworzenie resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, dołączył do szeregu państw morskich. Efektem tej decyzji jest wzmożone zainteresowanie naszych zagranicznych partnerów współpracą w różnych aspektach. W kontekście wczorajszego wydarzenia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa zrealizowane przez ministerstwo działania tj.: przygotowanie ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych oraz rozpoczęcie procesu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

- Oba zadania mają charakter priorytetowy i bezpośrednio dotykają spraw bezpieczeństwa morskiego RP. Pierwsze z nich związane jest ze zwiększeniem potencjału Marynarki Wojennej RP poprzez jej odbudowę i modernizację techniczną. Drugie stanowi kwestię strategiczną dla gospodarki, poprzez rozwój portu w Elblągu oraz swobodny dostęp do wód Zalewu Wiślanego i rozszerzenie możliwości działania małych okrętów Marynarki Wojennej - mówił Witkowski.

- Inicjatywy podejmowane w obszarze bezpieczeństwa morskiego nie mogą być prowadzone osobno przez zaangażowane instytucje. Ważne jest określenie wspólnej strategii. Dokument, który wyznacza długoterminowe cele do osiągnięcia jest wyznacznikiem działań dla każdego z podmiotów z osobna, ale też gwarantem komplementarności podejmowanych aktywności. Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP jest w tym kontekście bardzo istotnym dokumentem, który spełnia te wymagania - dodał wiceminister.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego to unikatowe w skali Polski wydarzenie. Jest ono organizowane przez dwa podmioty od lat zaangażowane w sprawy morskie - Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, będącą kuźnią kadr Marynarki Wojennej RP oraz Zarząd Targów Warszawskich, organizatora największego wydarzenia branży morskiej w Polsce - Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO.

Oś programowa Forum tworzona jest w konsultacji ze wszystkimi instytucjami mającymi wpływ na kierunki i dynamikę rozwoju Marynarki Wojennej RP oraz wspierających jej zdolności przemysłów morskich. Forum tradycyjnie odbywa się w Warszawie, co sprzyja włączeniu do dialogu na temat przyszłości Marynarki Wojennej także tych spośród decydentów, którzy w swojej dotychczasowej pracy nie mieli wielu okazji, by w tym dialogu uczestniczyć.

Wśród uczestników tegorocznego Forum znaleźli się m.in. Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; Grzegorz Witkowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; gen. broni Michał Sikora, I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; wiceadm. dr Stanisław Zarychta, Dowódca Centrum Operacji Morskich; Dowódca Komponentu Morskiego, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych; kontradm. Mirosław Mordel, Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych; kontradm. Odd Werin, Dyrektor Departamentu Programów Morskich szwedzkiej agencji FMV; gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego; kontradm. Krzysztof Jaworski, Dowódca 3 Flotylli Okrętów; płk Dariusz Pluta, Szef Inspektoratu Uzbrojenia oraz kmdr. Krzysztof Zdonek, Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Tematyka konferencji pozwala na zaprezentowanie i omówienie w gronie ekspertów różnorodnych zagadnień, począwszy od strategicznych założeń funkcjonowania Marynarki Wojennej w czasie pokoju oraz konfliktu zbrojnego, poprzez realizację zobowiązań i współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, aż po szczegółowe aspekty nowinek technicznych w zakresie okrętów, uzbrojenia czy współpracy produkcyjnej zagranicznych stoczni i firm zbrojeniowych z polskim przemysłem.

Ranga, doświadczenie i kompetencje uczestników Forum są gwarantem wysoce merytorycznej debaty, zaś ich argumenty często są przywoływane w obradach wyspecjalizowanych gremiów.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa to także wystawa, na której prezentowane są nowoczesne technologie dla Marynarki Wojennej, potencjał kooperacyjny polskich i zagranicznych producentów okrętów i uzbrojenia morskiego oraz dziedzictwo Marynarki Wojennej.

Głównym Polskim Partnerem Przemysłowym Forum jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Partnerami Forum są renomowane polskie i zagraniczne firmy związane z obronnością morską: Kongsberg, Remontowa Shipbuilding SA, ThyssenKrupp Marine Systems, SAAB i BAE Systems.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia >>>

rel (ZTW SA, MGMiŻŚ)

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+1 Generałów i ekspertów dużo...
...a okrętów jak nima tak nima...
20 styczeń 2017 : 09:18 małymiki | Zgłoś
0 KPT ŻW
Jeżeli o naszym podejściu do gospodarki morskiej ma świadczyć przekopanie rowu do jakiegoś zapyziałego porciku jakim jest Elbląg to kiepsko widzę naszą przyszłość.
23 styczeń 2017 : 12:54 RobEarth | Zgłoś
+1 W kwestii usbrojenia
Ludzie, kórzy pamiętnego 11 września zadali Ameryce najbardziej upokarzający od czasów Pearl Harbor cios, uzbrojeni byli w noże do papieru, a o ich przygotowaniu bojowym najlepiej świadczy fakt, że w samochodzie, którym przyjechali na lotnisko, zostawili swoje dowody tożsamości i szkice samolotowego kokpitu.

Tak więc może zbyt wielką wagę przykładamy do kwestii uzbrojenia? Najważniejsza bowiem zawsze jest motywacja żołnierza... a dziś żołnierze pracują za pieniądze.
23 styczeń 2017 : 15:37 Barbarus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter