Inne

Fundacja Pantarey zorganizowała 5 grudnia w Gdańsku konferencji "ReForum.eu - Współpraca polsko-norweska: energetyka, technologie morskie i bezpieczeństwo". Całodniowe obrady miały miejsce w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerem konferencji było Koło Tłumaczy Ustnych Języków Nordyckich "Sensu Stricto". Wydarzenie wsparły także portal Geopoliti.org, PortalMorski.pl oraz Oficynamorska.pl.

Konferencję zaraz po godzinie 10.00 otworzył Marcin Furdyna - koordynator projektów Fundacji Pantarey i redaktor prowadzący Geopoliti.org. Jako pierwsza głos zabrała dr Karolina Drozdowska, adiunkt w Instytucie Skandynawistyki Wydziału Filologicznego UG oraz opiekun Koła Tłumaczy Ustnych Języków Nordyckich "Sensu Stricto", które zapewniło tłumaczenia symultaniczne wystąpień norweskich na język polski i vice versa. Następnie wiceprezes Pantarey Michał Specjalski zaprezentował główne pola aktywności fundacji na kierunku norweskim, przedstawiając dotychczasowe osiągnięcia w ramach programu operacyjnego Norge Polonia i projektu ReNorge realizowanego w latach 2014-2016, a także przedstawił jego założenia na lata 2017-2019.

Pierwszą sesję dotyczącą współpracy międzynarodowej i strategicznej rozpoczęła prezentacja Tora Bukkvolla, eksperta Norwegian Defence Research Establishment, wybitnego specjalisty w dziedzinie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa, w szczególności kwestii dotyczących Rosji i Ukrainy. Temat jego wystąpienia nosił tytuł: "Russia as a security challenge. Experiences from the High North and potential lessons for other regions". Norweg przedstawił główne cele Rosji na arenie międzynarodowej, a także charakterystyczne cechy dla rosyjskiego procesu podejmowania decyzji, po czym przeszedł do omówienia kluczowych zmian w polityce bezpieczeństwa Kremla na przestrzeni ostatnich lat. W dalszej kolejności skupił się na ilościowych i jakościowych celach rosyjskiej polityki bezpieczeństwa na najbliższe lata, a także ocenił prawdopodobieństwo ich wykonalności. Na zakończenie Bukkvoll przedstawił również system rosyjskich baz w regionie arktycznym oraz porównał sytuację na Morzu Barentsa oraz Morzach Bałtyckim i Czarnym w kontekście aktywności rosyjskiej.

Wystąpienie Norwega skomentowali w panelu dyskusyjnym dwaj eksperci: komandor dr hab. Grzegorz Krasnodębski, Prodziekan ds. Nauki na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Krzysztof Szymichowski, ekspert Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, doświadczony praktyk branży paliwowej i wizytujący wykładowca w Akademii Morskiej w Gdyni w latach 2011-2014. Panel przerodził się w żywą dyskusję między jego uczestnikami z wieloma dodatkowymi pytaniami do prelegenta z zakresu relacji bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego.

Część przeznaczona bezpieczeństwu energetycznemu rozpoczęła prezentacja drugiego gościa z Norwegii - Georga Oftendala, starszego eksperta ds. morskich i energetycznych, byłego doradcy Norweskiego Stowarzyszenia Posiadaczy Statków i Norweskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy, a także byłego analityka w firmie Statoil. W swoim wystąpieniu zatytułowanym "Norwegian offshore industry: market update, technology development, digitalization, challenges and opportunities going forward" prelegent mówił m.in. o spadku produkcji i zatrudnienia w sektorze naftowym w Norwegii oraz o konsekwencjach jakie to za sobą niesie dla norweskiej energetyki.

Następnie Marcin Furdyna przedstawił kwestię bezpieczeństwa elektroenergetycznego Litwy po zamknięciu Ignalińskiej elektrowni atomowej w 2009 roku. Według niego bezpieczeństwo elektroenergetyczne Wilna wzrosło w ostatnim czasie dzięki otwarciu połączeń ze Szwecją i Polską, jednak nie wszystkie założenia litewskiej strategii energetycznej udało się zrealizować (m.in. rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej w miejscowości Visaginas), a najważniejsze - czyli synchronizacja systemu elektrycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym - ciągle stoi pod znakiem zapytania.

Ostatnia prezentacja przedstawiła Pani Justyna Dajnowska z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa na temat możliwości szerokiego wykorzystania dronów w sektorze energetycznym (m.in. do konserwowania i monitorowania sieci energetycznych czy kosztownych inspekcji turbin wiatrowych), a także możliwości, jakie niesie dla nich za sobą energetyka odnawialna.

Konferencję zamknęła sesja przeznaczona technologiom, na której zaprezentowały się firmy z dziedziny uwęglania biomasy, hybrydowych magazynów energii elektrycznej, pomiaru prędkości wiatru czy dostarczania wielogabarytowych rozwiązań dla branży offshore.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki i biznesu. Następna edycja konferencji ReForum.eu, organizowanej przez Fundację Pantarey, będzie miała miejsce w kwietniu 2017 roku w Krakowie. Aktualne informacje będą na stronie: www.reforum.eu.

Geopoliti.org/Marcin Furdyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter