Dzisiaj, 18 października w Brukseli odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Pełnomocnika rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, europosła Zdzisława Krasnodębskiego i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Tematem spotkania będzie Brama Północna, czyli polska oferta dywersyfikacji dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Na Bramę Północną składają się istniejący terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany Korytarz Norweski. Dostawy gazu skroplonego z całego świata i surowca słanego gazociągiem z Norwegii mogłyby przez Polskę docierać do sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Konferencja na temat perspektyw wiążących się z Bramą Północną obędzie się w Parlamencie Europejskim 18 października o godzinie 10.30 z udziałem prof. Zdzisława Krasnodębskiego zasiadającego w parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
- Polskiemu rządowi zależy na poszukiwaniu innych źródeł gazu niż rosyjski. Alternatywne rozwiązania także dla regionu to dywersyfikacja źródeł i producentów gazu. Patrząc na sprawę z praktycznego punktu widzenia dla naszego kraju ale także dla regionu są dwa w stosunku do rosyjskiego dodatkowe źródła gazu. Są to dostawy LNG, a także połączenie z norweskim szelfem. Wydobycie gazu na szelfie to eksploatacja surowca na naszym europejskim kontynencie. To jedyne miejsce w Europie, gdzie w zauważalnej, strategicznej ilości ten surowiec jest eksploatowany. Obydwa te projekty, a więc import LNG oraz gaz z szelfu norweskiego są istotą polskiej polityki w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa dostaw - powiedział w ubiegłym tygodniu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podczas konferencji "Polska: Brama dla dostaw LNG z USA dla Europy Środkowo-Wschodniej".
Gaz-System/BiznesAlert.pl