Jak wynika z tegorocznego rankingu Światowego Forum Gospodarczego, polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna. W 2016 r. nasz kraj zajmuje 36 miejsce na świecie w rankingu, w którym ujęto 138 państw. To awans o 5 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najbardziej konkurencyjne gospodarki świata to Szwajcaria, wyprzedzająca Singapur i Stany Zjednoczone.
"Globalny raport konkurencyjności 2016-2017" prezentuje wyniki badań przeprowadzanych corocznie przez World Economic Forum (WEF) i ma kluczowe znacznie m.in. dla decyzji zagranicznych inwestorów. W tym roku bierze w nich udział około 14 tys. firm z 138 państw świata, w tym 214 z Polski. Polskim partnerem WEF jest Narodowy Bank Polski.
Polska a region
Polską gospodarkę nadal, podobnie jak litewską (35 miejsce), łotewską (49 miejsce) i słowacką (65 miejsce) zakwalifikowano do grupy przejściowej - pomiędzy grupą państw, które wciąż konkurują efektywnością, a tymi które są najbardziej konkurencyjne dzięki przewagom innowacyjnym. Czechy i Estonia zajmują podobnie jak w roku ubiegłym, odpowiednio 31 i 30 pozycję. Oba te kraje zaliczane są już do grupy państw konkurujących głównie innowacyjnością.
Ocena przedsiębiorców
Polscy przedsiębiorcy, uczestniczący w badaniu tradycyjnie już jako największą barierę w prowadzeniu działalności na pierwszym miejscu wskazali prawo podatkowe. Na kolejnych miejscach w rankingu barier znalazły się przepisy regulujące rynek pracy, niepewność polityki gospodarczej i stawki podatkowe.
Spośród czynników podstawowych w Polsce poprawiły się oceny infrastruktury, otoczenia makroekonomicznego oraz edukacji i ochrony zdrowia. Kolejny rok z rzędu poprawiły się oceny innowacyjności.
rel (MR)