Inne

- Wydawanie środków unijnych może być krótkotrwałym impulsem dla wzrostu PKB. Nam chodzi nie tyle o wzrost PKB, ale o wzrost płac. PKB nie jest dla mnie żadnym bożkiem - mówił w Ministerstwie Rozwoju szef resortu, wicepremier Mateusz Morawiecki, prezentując Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju projekt do konsultacji społecznych Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak zaznaczył minister, dokument ma opierać się na solidarności i wolności gospodarczej. Trzy główne filary strategii to reindustrializacja, innowacyjność i zrównoważony rozwój. Z dokumentu wynika również, że państwo będzie bardzo silnie nastawione na przeobrażenie w gospodarkę cyfrową.

PKB to nie wyznacznik

- Wzrost PKB znacząco spowolnił, ale w rozwoju gospodarczym dzieje się bardzo dużo. Chodzi nam nie tyle o wzrost PKB, ile o wzrost płac. PKB nie jest dla mnie żadnym bożkiem - podkreślił Mateusz Morawiecki. Zaznaczył również, że Polska nie powinna porównywać się do krajów Europy Zachodniej, które zaraz po wojnie uzyskały lepszy start w rozwój gospodarki, ale do państw takich jak Finlandia czy Korea Południowa, które jeszcze 30 lat temu były na tym samym poziomie co nasz kraj.

Dodał przy tym, że ostatnie lata w rozwoju gospodarczym nie były dla Polski łaskawe. - Strategią gospodarczą w ostatnich latach było wydawanie pieniędzy unijnych. Czy ktoś przypomina sobie inną strategię? My natomiast chcemy inwestować, a nie tylko wydawać środki, pochodzące z Unii Europejskiej - mówił wicepremier Morawiecki. Podkreślił zarazem, że samo wydawanie środków unijnych może doprowadzić do krótkorazowego impulsu we wzroście PKB. Te środki mają teraz posłużyć w jak najlepszy sposób do wzrostu gospodarczego, ale nie mogą być celem samym w sobie.

Koniec z polityką „ciepłej wody”

- Chcemy mieć suwerenną wizję rozwoju kraju, kończymy z bylejakością i polityką ciepłej wody na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - dodał Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. - Strategia zawiera ponad 200 projektów kluczowych i flagowych, została opracowana przez 200 osób, skupionych w 12 zespołach. Nasze ministerstwo to teraz rządowe centrum zarządzania - dodał Kwieciński.

Dokument jest skoncentrowany wokół dziesięciu najważniejszych branż i sektorów. Wśród nich znalazły się m.in.: środki transportu zbiorowego, rozwiązania lotniczo-kosmiczne, systemy wydobywcze, odzysk materiałowy surowców czy ekobudownicwo. Wspomniane już projekty flagowe będą pełniły rolę pilotażową. Wśród nich wymieniono m.in. strategię transformacji do gospodarki niskoemisyjnej czy elektromobilność. W obrębie Programu Budowy Kapitału znalazł się rozwój transportu czy dywersyfikacja źródeł energii. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju ma być finansowana ze środków publicznych, prywatnych (banki) i zagranicznych (środki unijne). 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0644 4.1466
EUR 4.2243 4.3097
CHF 4.5435 4.6353
GBP 5.1 5.203

Newsletter