Inne

Ceny energii w kontekście konkurencyjności przemysłu oraz rola LNG we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów UE ds. energii, w którym wziął udział wiceminister energii Michał Kurtyka. Spotkanie zorganizowane przez słowacką prezydencję w Radzie UE odbyło się 12-13 lipca 2016 r. w Bratysławie.

Podczas pierwszej sesji, Ministrowie przedyskutowali obecne uwarunkowania kształtujące ceny energii oraz ich wpływ na konsumentów detalicznych i przedsiębiorstwa w UE.

- W perspektywie krótkoterminowej, ceny energii powinny wspierać optymalne wykorzystywanie istniejących źródeł wytwórczych oraz sieci elektroenergetycznych do realizacji dostaw energii do odbiorców. Natomiast w perspektywie długoterminowej powinny one stymulować optymalny rozwój źródeł wytwórczych z punktu widzenia zaspokojenia przyszłych potrzeb odbiorców, przede wszystkim zapewniając warunki dla rozwoju źródeł pracujących w podstawie wytwarzania - powiedział wiceminister Kurtyka.

W ramach dyskusji ministrów energii o roli LNG we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego w UE wicemnister Kurtyka podkreślił, że do największych wyzwań w tym zakresie należą: realna dywersyfikacja źródeł, dróg oraz dostawców; wypracowanie efektywnego mechanizmu solidarności w zakresie Rozporządzenia ws. bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego (nr 994/2010); zapewnienie pełnej przejrzystości i zgodności z prawem UE wszystkich umów w zakresie dostaw gazu z państw trzecich do państw członkowskich oraz efektywna współpraca regionalna. Dodał także, że zgodnie z prognozami globalny handel LNG wzrośnie znacząco w nadchodzących latach, co w połączeniu z rozbudową infrastruktury pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

- Uruchomiony właśnie terminal LNG w Świnoujściu jest dowodem na to, że Polska aktywnie chce uczestniczyć w globalnym rynku LNG - podkreślił.

Pierwszego dnia obrad ministrowie UE ds. energii odbyli również wspólną sesję z ministrami UE ds. Środowiska, podczas której wymienili poglądy m.in. na temat systemu zarządzania Unią Energetyczną w kontekście efektywnej realizacji celów UE w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej.

rel (Ministerstwo Energii)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter