Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu polityki morskiej UE i podniesienie udziału w korzyściach z umów międzynarodowych dot. dostępu do zasobów morskich i ochrony polskich inwestycji, spółek w krajach zamorskich oraz poparcie rządowe udziału polskich firm w wykorzystaniu zasobów żywych i nieodnawialnych na oceanie światowym - mówił do studentów Akademii Morskiej prof. Władysław Kaczorowski w czasie wykładu w maju br.
W maju br. Akademię Morską w Gdyni odwiedził jej absolwent Władysław Kaczyński, absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej, ponad 30 lat profesor University of Washington, Seattle, (WA). Profesor wygłosił wykład nt. możliwości uczestnictwa Polski w globalnej gospodarce morskiej.
Wprowadzając w temat prof. Kaczyński zwrócił uwagę na najnowsze trendy panujące w gospodarce globalnej, a wśród nich m.in. rosnącą współpracę międzynarodową w rozwiazywaniu skutków działalności człowieka na morzach i oceanach. Profesor wymienił, że Polska w coraz mniejszym stopniu korzysta z możliwości uczestnictwa w światowej gospodarce morskiej, mimo iż rośnie zakres eksploracji oceanów i wykorzystania ich w gospodarce światowej. Rozwija się handel morski, a morzem przewozi się ponad 80% towarów, na szeroką skalę prowadzone są badania oceanograficzne i ekologiczne, rośnie produkcja i wydobycie zasobów z morza, w tym zasobów minerałów i żywności. Wiele państw korzysta ze wspólnego zarządzania wielkich obszarów oceanicznych.
W organizacji eksploatacji zasobów morza uczestniczy wiele organizacji międzynarodowych (m.in. FAO, UNEP, UNDP, OECD, WTO), rządowych i pozarządowych, w których wciąż jest mało Polaków. Państwa przodujące w wykorzystaniu zasobów oceanów rozwijają badania i innowacyjne technologie w przemysłach morskich, promują edukację morską swoich społeczeństw, walczą o poszerzenie dostępu do przestrzeni morskiej.
„Mimo dużego potencjału ludzkiego, infrastruktury, doświadczenia morskiego – Polska pozostaje nadal na marginesie zmian i postępu integracji ekonomicznej na oceanie światowym” – uważa prof. Kaczyński, zauważając, że z umów Unii Europejskiej z krajami Afryki Półwyspu Arabskiego dotyczącymi eksploatacji zasobów morskich i funduszy pomocowych „korzystają najczęściej “stare” państwa członkowskie, Polska praktycznie nie korzysta z dobrodziejstw takich umów”.
Polski Klaster Morski.