Blisko 50 miejsc postojowych przygotował port jachtowy w centrum Szczecina. Choć sezon żeglarski oficjalnie jeszcze nie ruszył, w portach jachtowych Pomorza Zachodniego już widać ożywienie; pierwsze jednostki są na wodzie, a żeglarze szukają miejsc.
W zbliżającym się sezonie żeglarskim, NorthEast Marina Szczecin przygotowała 49 miejsc postojowych i 25 miejsc dla gości - poinformował rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej Tomasz Owsik-Kozłowski. Już 15 żeglarzy zdecydowało się pozostawić swoje jachty i motorówki w miejskim porcie jachtowym, mimo że oficjalnie otwarcie sezonu żeglarskiego zaplanowano 30 kwietnia; kilkunastu kolejnych żeglarzy zapoznaje się z dokumentami.
Wprawdzie otwarcie sezonu w miejskim porcie jachtowym dopiero pod koniec kwietnia, ale jeśli odwiedzą nas wcześniej jacyś żeglarze na pewno ich przyjmiemy - zapewnił Owsik-Kozłowski.
Szczeciński port jachtowy otwarto w połowie ubr., ale zbliżający się sezon żeglarski będzie jego pierwszym pełnym sezonem. Port powstał na rzecznej Wyspie Grodzkiej w centrum miasta, skąd rozciąga się widok na reprezentacyjne Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich. Przystań dysponuje wszystkimi niezbędnymi instalacjami do obsługi jednostek pływających. Jest tu także m.in. zwodzony ponad 100-metrowy most pieszo-jezdny, który łączy wyspę z inną rzeczną wyspą Łasztownią. Dla żeglarzy zbudowano pomosty pływające, a przy nich stanowiska wyposażone w wodę, prąd oraz punkty odbioru ścieków.
Szczeciński port jachtowy z 10 innymi inwestycjami projektu: "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego" powstały dzięki 35 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka. Dzięki projektowi powstała sieć przystani i portów dla żeglarzy w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego i na wybrzeżu Bałtyku. Zmodernizowano istniejącą już bazę, ale też powstały nowe mariny, m.in. w Szczecinie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie i Darłowie.
Odległość pomiędzy portami nie przekracza 35 mil morskich, czyli kilku godzin żeglugi. Umożliwia to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz również mniej doświadczonym amatorom żeglarstwa.
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie wśród żeglarzy niemieckich - podkreśla w rozmowie z PAP Elżbieta Mitura z Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Żeglarze niemieccy często pytają o szlak na targach turystycznych, a później przypływają do zachodniopomorskich portów - mówił Mitura. Jak dodał, gości przekonuje nowoczesna infrastruktura w portach i malownicze zakątki.
Żeglarze z Niemiec, Szwecji, Danii, ale także Czech to częsty widok w porcie - mówi PAP Katarzyna Sito z portu jachtowego w Kamieniu Pomorskim. Port przyciąga zagranicznych gości atrakcyjnymi cenami, ale także zróżnicowaną ofertą; podczas wietrznej pogody, która utrudnia żeglowanie po morzu, można pływać po Zalewie Kamieńskim - podkreśla.
Kamieński port cieszy się bardzo dużą popularnością - mówi Sito. Jak dodaje, w zeszłym roku szacunki mówiły, że odwiedzi go 100 jednostek, a okazało się, że było ich w sumie 500. Jej zdaniem, coraz częściej żeglarze są zainteresowani także stałym pobytem swoich jednostek w porcie.
Port jachtowy w Kamieniu Pomorskim dysponuje 250 miejscami. Oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego zaplanowano tutaj 1 maja, ale na wodzie już jest kilka jednostek.
res/ par/