Blisko 3 tysiące gości, możliwość wejścia zarówno na trałowce jak i niszczyciele min, pokazy strażaków, rejsy łodziami GNM, w końcu degustacja pysznej, marynarskiej grochówki - dzisiaj w Porcie Wojennym w Gdyni 70-lecie istnienia obchodził 13.dTR.
W czwartek, 7 kwietnia, punktualnie o godzinie 9.00 otwarto prowadzącą do 13. Dywizjonu Trałowców bramę Portu Wojennego w Gdyni. Podczas 70-lecia dywizjonu na przybyłych do portu gości czekało wiele niespodzianek. Do zwiedzania zostały udostępnione okręty dywizjonu, przygotowano prezentację sprzętu GNM, pokaz statyczny śmigłowca SH-2G z Brygady Lotnictwa MW oraz uruchomiono punkt informacyjno - konsultacyjny związany z Narodowymi Siłami Rezerwowymi. O godzinie 11.00 z koncertem wystąpili soliści i zespoły wokalne działające przy klubie 3. Flotylli Okrętów. W samo południe na okrętach miała miejsce pokazowa akcja gaśnicza. Na jednym z niszczycieli min wybuchł pożar - do akcji przystąpiła natychmiast okrętowa drużyna OPA, która po kilku chwilach została wsparta przez strażaków z gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Poszkodowanym marynarzom pokazowej pomocy udzielali wojskowi ratownicy medyczni.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane przez Grupę Nurków-Minerów 13.DTR krótkie rejsy po gdyńskim porcie. Ustawiała się do nich duża kolejka chętnych na mocne wrażenia gości - przecież możliwość "przejażdżki" łodzią wyposażoną w silniki o mocy blisko 1000 koni mechanicznych zdarza się nie często.
W trakcie uroczystości rozstrzygnięto związany z dywizjonem konkurs plastyczny. Jego laureaci na pokładzie niszczyciela min ORP MEWA udali sie na Zatokę Gdańską aby wraz z dowódcą dywizjonu komandorem porucznikiem Piotrem Sikorą i załogą okrętu złożyć na wodę wieniec ku czci poległych marynarzy. Dla najmłodszych uczestników święta dywizjonu przygotowano również jedyny w swoim rodzaju, prawdziwy chrzest morski. Każde z blisko 1000 dzieci, które chciało wkupić się w łaski Neptuna musiało, na pokładzie jednego z okrętów, przejść przez marynarski tor przeszkód, wypić specjalny trunek a na koniec ucałować rękę żony władcy mórz Prozerpiny. Okoliczność takiego chrztu została każdorazowo potwierdzona certyfikatem z lakową pieczęcią i podpisem morskiego włodarza.
13. Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak "SANDY COAST", "PASSEX", "BALTOPS", "BLUE GAME", czy "OPEN SPIRIT". 4 listopada 2000 r. ORP "MEWA" jako pierwszy polski okręt został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH (obecnie SNMCMG1), który rocznie uczestniczy w około 10 ćwiczeniach NATO oraz kilkudziesięciu ćwiczeniach sił przeciwminowych. Poprzez stałą współpracę międzynarodową, obecnie marynarze 13. dTR zaliczani są do elity sił przeciwminowych. Dywizjonem dowodzi laureat "Buzdygana 2015" komandor porucznik Piotr Sikora.
rel (8.FOW)