Wczoraj, tj. 4 kwietnia, po przeprowadzeniu kapitalnego remontu, odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w którym nie prowadzono żadnych większych prac remontowych od lat 70. XX w., w ciągu trzech lat poddano modernizacji i zrealizowano zupełnie nową aranżację wystawy stałej, którą od dzisiaj mogą podziwiać turyści.
Wystawa stała w Muzeum Rybołówstwa nosi tytuł "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". Została zrealizowana w oparciu o scenariusz przygotowany przez dyrektora NMM dr. inż. Jerzego Litwina. Autorem projektu aranżacji plastycznej jest prof. Aleksander Widyński z ASP w Gdańsku, a projekt zrealizowali Barbara i Aleksander Widyńscy.
- Po ostatniej przebudowie powierzchnia wystawiennicza została powiększona o emporę stanowiącą przedłużenie pierwszego piętra w przestrzeni dawnego prezbiterium - mówi dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin. - Znajdującą się tu galerię marynistyczną tworzą obrazy z muzealnych zbiorów, obok prezentacji kultury rybaków słowińskich. Jej elementem jest żaglowa łódź rybacka, tzw. czołn łebski, którą porównać można z podwieszoną do stropu morską łodzią rybacką z Mechelinek. Na emporze ustawiony jest także ocalały z pożogi wojennej model wotywny fregaty z XVIII wieku, który dawniej zdobił wnętrze świątyni.
Wystawa prezentuje w ujęciu chronologicznym wiele zagadnień związanych z tradycyjnym rybołówstwem i szkutnictwem kaszubskim, dziejami samego Helu, historią polskiego rybołówstwa morskiego i z ekologią Bałtyku. Przedstawiane zagadnienia ilustrują mapy, archiwalne zdjęcia i najciekawsze eksponaty ze zbiorów muzealnych - nie tylko Oddziału Rybołówstwa, spośród których wybrano ponad 200, ale także innych działów muzeum.
Ponadto, pod koniec roku 2016 helską wystawę uzupełnią nowoczesne stanowiska interaktywne, w tym symulator przechyłów kutra rybackiego, które umożliwią zwiedzającym doświadczalne poznanie niektórych zagadnień związanych z tematyką rybacką.
Więcej na temat modernizacji Muzeum Rybołówstwa w Helu można przeczytać tutaj.
rel (Narodowe Muzeum Morskie), AL
Fot.: Narodowe Muzeum Morskie