Inne

Dyskusja o perspektywach rozwoju branży morskiej, tak w Polsce, jak i na świecie, wymiana doświadczeń i wiedzy, to główny cel rozpoczynającej się III edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Największe wydarzenie branży morskiej w Polsce otworzyła minister Maria Wasiak. Resort reprezentowały także wiceministrowie Dorota Pyć i Iwona Wendel.

Zwracając się do zebranych, minister przedstawiła ostatnie działania rządu na rzecz rozwoju gospodarki morskiej w Polsce. Mówiła o prowadzonej przez resort działalności legislacyjnej i inwestycyjnej oraz przyjętej przez Radę Ministrów Polityce morskiej RP do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030). M. Wasiak przybliżyła kierunki rozwoju polskiej gospodarki morskiej nakreślone w tym dokumencie.

"Polityka morska RP do roku 2020 jest dokumentem o charakterze strategicznym. Jej realizacja ma na celu zwiększenie udziału sektora gospodarki morskiej w PKB oraz wzrost zatrudnienia w gospodarce morskiej" – dodała.

"Jestem przekonana, że nakreślone priorytety polityki morskiej państwa do 2020 r. z perspektywą do 2030 r., prace legislacyjne, w tym wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców, a także modernizacja infrastruktury stanowią solidną podstawę dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju krajowego sektora morskiego" - podsumowała minister Maria Wasiak.

Podczas inauguracji, głos zabrała także wiceminister Dorota Pyć, która mówiąc o inwestycjach, odniosła się do rosnących przeładunków w portach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W 2013 r. łączne obroty ładunkowe w potach morskich wyniosły 64,1 mln ton, tj. o 9 proc. więcej niż w roku poprzednim.

"Dynamika wzrostu przeładunków świadczy o rosnącej konkurencyjności polskich portów w regionie Morza Bałtyckiego, a także o coraz lepszym skomunikowaniu z zapleczem, co jest możliwe dzięki realizacji inwestycji w zakresie poprawy infrastruktury portowej oraz dostępu do portów od strony morza i od strony lądu" - powiedziała wiceminister.

D. Pyć podkreśliła również rangę polskich uczelni morskich.

"Szkolnictwo morskie w Polsce prezentuje najwyższy światowy poziom. Absolwenci polskich Akademii Morskich stanowią nie tylko korpus oficerów floty handlowej, ale również zasilają kadry menadżerskie przedsiębiorstw handlu morskiego, portów i administracji morskiej na całym świecie" - dodała.

Wiceminister Iwona Wendel mówiła o innowacjach i inteligentnym rozwoju.

"Podnoszenie poziomu innowacyjności gospodarki to kluczowy cel polityki rozwojowej Polski oraz całej Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów Strategii Europa 2020 r. jest wzrost inteligentny, czyli rozwój gospodarki opartej na wiedzy, nie kopiującej nowoczesnych technologii, lecz je kreujących" – podkreśliła wiceszefowa resortu.

Dodała, że jednym z ważniejszych narzędzi wsparcia innowacyjności w Polsce w najbliższych latach są Programy Inteligentny Rozwój (PO IR), Polska Wschodnia (PO PW) oraz 16 programów regionalnych (RPO).

"Unijne środki zostaną zainwestowane w obszary, w których kraj lub dany region mogą uzyskać przewagę konkurencyjną, czyli tzw. inteligentne specjalizacje" – przypomniała wiceminister Wendel.

Wsparcie z PO IR skoncentrowane zostanie właśnie na nich. Na poziomie krajowym inteligentne specjalizacje określono w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. Jest ich 19, podzielonych na 5 działów.

"Każdy region wybrał też własne specjalizacje"– powiedziała wiceminister Wendel.

Zachodnie Pomorze stawia na biogospodarkę, działalność morską i logistykę, przemysł metalowo-maszynowy, usługi przyszłości (dynamicznie rozwijająca się branża ICT, IT, czy przemysły kreatywne) oraz turystykę i zdrowie. Wiceminister zaznaczyła, że określanie inteligentnych specjalizacji nie jest procesem zamkniętym, gdyż w przyszłości mogą pojawić nowe dziedziny, w które warto będzie zainwestować.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju mówiła także o wsparciu z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Urzędy Morskie w Gdyni, Szczecinie oraz Słupsku, będą mogły pozyskać z niego środki na działania związane z opracowywaniem planów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Zaś uczelnie, m.in. morskie, na programy kształcenia dostosowane do oczekiwań rynku pracy (np. włączanie pracodawców w tworzenie i realizację programów kształcenia) oraz na programy rozwoju kluczowych kompetencji u studentów (m.in. zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami, dodatkowe zajęcia praktyczne dla studentów).

Wiceszefowa resortu wspomniała też o nowej puli Funduszy Europejskich i wsparciu klastrów.

"W perspektywie 2014-2020 nastąpi koncentracja unijnej pomocy na projektach realizowanych przez firmy, m.in. współpracujące w ramach klastrów"– zaznaczyła.

Fundusze UE będą dostępne w PO IR, PO PW oraz 16 RPO.

***

Kongres jest platformą dla międzynarodowej współpracy branży morskiej i forum do dyskusji o szeroko pojętej gospodarce morskiej. Biorą w nim udział przedstawiciele środowiska morskiego, a także przedsiębiorcy, politycy, naukowcy i samorządowcy. W programie Kongresu znajdą się panele dyskusyjne, interdyscyplinarne warsztaty, debaty i wykłady plenarne. W tegorocznej edycji wśród spraw, które poruszone zostaną, są takie zagadnienia jak: inteligentne specjalizacje morskie, wykorzystanie zasobów morza i ochrona środowiska morskiego, ekologia i bezpieczeństwo na morzu, energetyka odnawialna. Omówiona zostanie również idea rozbudowy autostrad morskich oraz ich wpływu na rozwój żeglugi, a także kwestia rozwoju europejskich portów morskich w kontekście inteligentnej współpracy na linii miasto-port.

III Międzynarodowy Kongres Morski odbywa się w dniach 10-12 czerwca 2015 r. w Szczecinie.

rel (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter